„Współczesne społeczeństwo wydajności ma tendencję do pomijania słabszych braci i sióstr, nie wyłączając osób starszych, które mogłyby się stać ciężarem lub problemem dla innych” – zauważył abp Silvano Maria Tomasi, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie.
Na posiedzeniu Rady Praw Człowieka poświęconym problematyce tzw. „trzeciego wieku” podano, że według przewidywań do 2050 r. liczba osób starszych potroi się, osiągając dwa miliardy.
Znaczenie tej tendencji mierzy się często jedynie kryteriami finansowymi, według których starość przedstawiana jest jako „obciążenie demograficzne”, przed czym również przestrzega watykański dyplomata: „Czysto ekonomiczne i użytkowe podejście do ludzi starszych może stworzyć kulturę, w której osoby najsłabsze zostaną odrzucone przez system wydajności i kosztów”. Ponadto watykański przedstawiciel przy ONZ dodał, że „należy wypracować i zastosować nowe rozwiązania w strukturze społecznej, w świecie pracy i w systemie opieki zdrowotnej”, co mogłoby zaradzić tendencji starzenia się społeczeństwa.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.