Nowym wyzwaniom stojącym przed fokolarynami poświęcone jest trwające w Castel Gandolfo Zgromadzenie Generalne Ruchu Focolari. Uczestniczy w nim ponad 500 osób z całego świata.
Na kolejną kadencję na przewodniczącą wybrana została Maria Voce, będąca bezpośrednią następczynią założycielki Ruchu Chiary Lubich.
„Wyodrębniliśmy kilkanaście fundamentalnych dla nas tematów, które w trakcie tego spotkania są pogłębiane. Przede wszystkim jest mowa o większej otwartości na świat zewnętrzny, ponadto wskazuje się na konieczność troski o jedność Ruchu, a także postawienia nacisku na formację. Te wyzwania możemy streścić następująco: wyjść na zewnątrz, razem, przygotowani - mówi Franco Pizzorno z komisji, który przygotowywała to spotkanie. - Dalsze ważne tematy dotykają współczesnej rodziny, relacji z Kościołem, otwartości na inne religie, itp. Trzeba podkreślić, że w DNA Ruchu Focolari zawarta jest ta otwartość na świat. Naszym zadaniem jest «Ut unum sint» - Aby byli jedno. Temu służy także nowe odczytanie tego, co współcześnie dzieje się w świecie: jego bolączek, ran, sprzeczności i trudności. Jako ruch katolicki chcemy też odpowiedzieć na wezwanie Franciszka do pójścia na peryferie. Wszędzie tam, gdzie nasze społeczeństwo i ludzkość są tak bardzo zranione przez tragiczne wydarzenia, pragniemy wnieść nasz wkład jedności, która jest jedynym lekarstwem mogącym uleczyć te rany”.
Na zakończenie Zgromadzenia Generalnego Ruchu Focolari jego uczestnicy zostaną przyjęci na audiencji przez Papieża Franciszka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.