Papież wdzięczny Rycerzom Kolumba

Ojciec Święty ufa, że Rycerze Kolumba „nadal będą czerpać natchnienie z nauczania i przykładu Chrystusa, aby docierać do innych, szczególnie ubogich i pokrzywdzonych, szczerze wczuwając się w ich sytuację”.

Tak pisze kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin w przesłaniu na trwającą od 5 do 7 sierpnia w Orlando na Florydzie doroczną międzynarodową Najwyższą Konwencję tej największej na świecie organizacji świeckich katolików. W imieniu papieża wyraził wdzięczność za sprzeciw Rycerzy wobec prób ograniczania religii do sfery prywatnej.

Stowarzyszenie to, powstałe w połowie XIX wieku w USA, działa dziś w wielu krajach świata, w tym także w Polsce. Obecnie zrzesza prawie 2 mln mężczyzn. Stale wspomaga misję Kościoła na każdym szczeblu, a zwłaszcza powszechną posługę Stolicy Apostolskiej, za co papież jest bardzo wdzięczny – stwierdził kard. Parolin w przesłaniu skierowanym w imieniu Ojca Świętego do uczestników konwencji.

Nawiązując do jej hasła: „Wy wszyscy będziecie braćmi. Nasze powołanie do braterstwa”, podkreślił, że dzieła charytatywne winny być odbiciem miłości Chrystusa. Dzięki niej w tych, którym służymy, dostrzeżemy naszych braci i siostry. Historia Rycerzy Kolumba wyraźnie wskazuje, że powołanie do braterstwa wyraża się też w patriotyzmie i zaangażowaniu w rozwój społeczeństwa - zaznaczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Zapewnił, że papież jest wdzięczny Rycerzom Kolumba za czynne opieranie się próbom ograniczania roli religii wyłącznie do sfery prywatnej, za obronę jej miejsca w życiu publicznym i zachęcanie wiernych świeckich do pełnienia swej misji kształtowania społeczeństwa zgodnie z wartościami Królestwa Chrystusa. Kardynał przypomniał, że Franciszek w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” wskazał wyraźnie, że „nikt nie może od nas żądać, abyśmy spychali religię w tajemniczą przestrzeń wewnętrzną człowieka, bez żadnego jej wpływu na życie społeczne i narodowe” (n. 183).

Szczególną troskę w tym względzie – dodaje purpurat – budzą wciąż wzrastające zagrożenia dla małżeństwa i rodziny. Wymaga to nie tylko czujności i konsekwentnego świadectwa publicznego, ale trzeba też przekonująco przedstawiać chrześcijańskie nauczanie moralne w świetle zdrowej wizji antropologicznej, skupionej na godności człowieka i właściwym używaniu danej nam przez Boga wolności.

Ojciec Święty jest też wdzięczny Rycerzom Kolumba za stałe kształcenie się w wierze i umacnianie obywatelskiej odpowiedzialności. Ponadto ceni ich wsparcie dla takich inicjatyw na rzecz rodziny, jak najbliższy Synod Biskupów czy przyszłoroczne Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii - napisał na zakończenie purpurat kurialny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.