Zmarł metropolita Włodzimierz

W Kijowie zmarł w sobotę rano metropolita Włodzimierz, przez ponad 20 lat zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Jak poinformowała Cerkiew, śmierć 78-letniego hierarchy nastąpiła po długiej chorobie.

Metropolita Włodzimierz (Wiktor Sabodan) stał na czele Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego od 1992 roku do lutego 2014 roku. Uznawany był za osobę, która przyczyniła się do stabilności Cerkwi po uzyskaniu niepodległości. Kościół ten przetrwał odłączenie się od niego niezależnej, lecz nieuznawanej za kanoniczną Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego; według komentatorów metropolicie udało się zapobiec dalszym podziałom.

Przed śmiercią metropolity informowano, że przechodził leczenie w jednej z kijowskich klinik. W lutym 2014 roku tymczasowym administratorem Cerkwi został metropolita czerniowiecki i bukowiński Onufry.

Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największa jest Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego, w której posiadaniu znajdują się najsłynniejsze klasztory - Ławra Peczerska i Poczajowska. Zwierzchności Moskwy nie uznają zaś Cerkiew Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Oba jednak nie są uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama