21 września Franciszek odwiedzi Tiranę. Pielgrzymkę do Albanii Papież zapowiedział osobiście z okna Pałacu Apostolskiego skąd tradycyjnie odmówił, z pielgrzymami zebranymi na placu św. Piotra, południową modlitwę maryjną.
Jednodniowa wizyta, która przypadnie w niedzielę jest odpowiedzią na zaproszenie władz państwowych i biskupów tego kraju.
„Poprzez tę krótką podróż pragnę utwierdzić w wierze Kościół w Albanii oraz zanieść świadectwo otuchy i miłości dla kraju, który tak długo cierpiał na skutek minionych ideologii” – podkreślił Ojciec Święty.
W 1967 r. Albania została oficjalnie ogłoszona pierwszym ateistycznym państwem na świecie. W ówczesnej konstytucji albańskiej obecny był zapis: „Państwo nie uznaje żadnej religii, jednocześnie popiera i prowadzi propagandę ateistyczną w celu zakorzenienia w ludziach materialistyczno-naukowej koncepcji świata”. Meczety, cerkwie i kościoły zburzono lub przemieniono na magazyny, pralnie, stodoły, czy koszary. Duchowni i wierni trafiali do obozów pracy, nawet w prywatnych domach nie mógł wisieć krzyż, modlitwa była zakazana. Swobodę praktyk religijnych przywrócono dopiero w 1990 r. Obecnie Kościół w Albanii boryka się z wyzwaniem głoszenia Chrystusa w post-ateistycznym społeczeństwie.
Będzie to druga podróż papieska do Albanii. Wcześniej kraj ten odwiedził 25 kwietnia 1993 r. św. Jan Paweł II. Był wówczas w Tiranie i Szkodrze.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.