Czekajmy na Ducha Świętego!

Marzy mi się, by czuwania w wigilię Pięćdziesiątnicy były w każdej parafii, i uczestniczyły w nich takie rzesze wiernych jak w bożonarodzeniowych Pasterkach – zwierza się ks. dr Przemysław Sawa z Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji (DSNE) w Bielsku-Białej. Zdaniem duchownego, czuwania w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, to kolejna okazja, by podczas wspólnej modlitwy odkryć na nowo nakaz misyjny Jezusa, by iść na cały świat i pozyskiwać uczniów.

Kapłan, który jest adiunktem w Zakładzie Teologii Dogmatycznej na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach, podkreśla, że w tegorocznej modlitwie w ramach SNE ważna będzie nie tylko intencja dotycząca odnowienia wspólnoty, ale nacisk na wymiar globalny. „Chcemy słuchać głosu Kościoła i papieża Franciszka z encykliki Evangelii Gaudium. Chcemy się modlić za kraje, kontynenty, za różne przestrzenie, w których Kościół wskazuje, że musimy wołać o Ducha Świętego” – wyjaśnia. Zapowiada, że podczas modlitwy w uroczystość Zesłania Ducha Świętego SNE organizuje w bielskim kościele św. Pawła Eucharystię z modlitwą o uzdrowienie. „Chcemy wskazać, że Duch Święty dany jest także ku uzdrowieniu naszej duszy i ciała” – dodaje.

Duchowny przypomina też, że Pięćdziesiątnica to kolejna szansa, by odkryć na nowo nakaz misyjny Jezusa, by iść na cały świat i pozyskiwać uczniów. „Pragniemy na nowo stać się uczniami, ale jak mówi papież Franciszek w swej encyklice, mamy być uczniami misjonarzami, czyli pozyskiwać nowych dla Ewangelii. Ufam, że po Zesłaniu Ducha Świętego ten nowy dynamizm nowej ewangelizacji w nas będzie” – podkreśla bielski ewangelizator. Wyjaśnia, że ważnym aspektem modlitwy jest wołania o jedność, dlatego czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego mają polegać na duchowej łączności pomiędzy różnymi wspólnotami ewangelizacyjnymi.

Ks. Sawa przyznaje że marzy mu się sytuacja, gdy czuwania na Zesłanie Ducha Świętego staną się na tyle popularne, że organizować je będzie każda parafia. „To jest moje wielkie pragnienie od lat. Mówię sobie żartem, że mogę odejść z tej ziemi, kiedy jedną rzecz zobaczę: że czuwania na Pięćdziesiątnicy będą we wszystkich parafiach i uczestniczy w nich tyle samo ludzi co w Pasterkach. Tak jak świętujemy Narodzenie Pańskie, Paschę Chrystusa, Zmartwychwstanie, to musimy jeszcze trochę popracować, żeby tak powszechnie, jako Kościół, rzeczywiście oczekiwać i świętować Zesłanie Ducha Świętego” – dodaje znany bielski ewangelizator.

Diecezjalna Szkoła Nowej Ewangelizacji w Bielsku-Białej została oficjalnie zatwierdzona kilka lata temu dekretem ówczesnego ordynariusza bielsko-żywieckiego bp. Tadeusza Rakoczego. Wspólnotę tworzą studenci, osoby pracujące, małżeństwa oraz ludzie starsi. Charyzmatem wspólnoty jest nowa ewangelizacja.

Dzieło Szkół Nowej Ewangelizacji, których inicjatorem jest José Prado Flores z Meksyku, ma być odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji świata.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama