Pomóżmy Bałkanom

Do pomocy poszkodowanym przez powódź na Bałkanach zachęca przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akcję pomocy koordynuje Caritas Polska. Ogólnopolska zbiórka odbędzie się 8 czerwca.

„Wyrażam wdzięczność za każdy gest miłosierdzia wobec poszkodowanych w powodzi i za wsparcie w duchu chrześcijańskiej solidarności” – napisał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwraca się do biskupów diecezjalnych o zgodę na przeprowadzenie zbiórki do puszek w kościołach w niedzielę 8 czerwca. W tym dniu polscy katolicy będą modlić się w intencji poszkodowanych na Bałkanach.

Dijana Muzicka z Caritas Bośniackiej informuje: „Mamy ponad 2000 wolontariuszy, którzy pomagają nam oczyszczać domy, przenoszą dary na ciężarówki, pracują razem z naszym personelem. Pomimo, że nasze biuro jest małym biurem, pracuje z nami teraz 20 wolontariuszy, którzy przez cały dzień pomagają nam we współpracy z Caritas diecezjalnymi i Caritas parafialnymi. Posiadamy wiele magazynów, do których przesyłanych jest mnóstwo artykułów. Wolontariusze z Caritas parafialnych pomagają nam dostarczać pomoc do pokrzywdzonych osób”.

Raporty z Caritas Serbia i Caritas Bośnia i Hercegowina szacują liczbę poszkodowanych na ponad 1mln 500 tys. osób. Z powodu wysokich temperatur rośnie zagrożenie epidemiologiczne. Groźne są także występujące masowo osuwiska ziemi.

Caritas Polska, w imieniu Kościoła w naszej Ojczyźnie, już przeznaczyła na pomoc 20 tysięcy euro. Nadal można wysyłać charytatywne SMS-y z hasłem FALA na numer 72052 a także przekazać środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „POWÓDŹ NA BAŁKANACH".

Do pomocy ofiarom powodzi wezwał wiernych podczas audiencji w dniu 21 maja papież Franciszek: “Zachęcam was do przyłączenia się do mojej modlitwy za ofiary i za wszystkie osoby dotknięte tym kataklizmem. (…) Niech naszym braciom nie zabraknie naszej solidarności i konkretnego wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama