Czy Europa jest jeszcze kontynentem chrześcijańskim, czy też sekularyzacja i islam zaczynają tę dominację podważać?
Zastanawia się nad tym u progu wyborów do Parlamentu Europejskiego niemiecka agencja katolicka KNA i stwierdza, że statystyki przemawiają jednak za tym pierwszym, bowiem ciągle ponad połowę społeczeństw Unii Europejskiej stanowią katolicy. Są obok nich członkowie różnych Kościołów protestanckich oraz prawosławnych. Swoją wiarę wyznają w UE ponadto żydzi, muzułmanie oraz wyznawcy innych religii.
Liczący 273 miliony wiernych Kościół katolicki (stan na 2011 rok) skupia ok. 54 procent mieszkańców Unii Europejskiej i jest jej największą wspólnotą religijną. Niemal wszystkie Kościoły luterańskie, reformowane i metodystyczne utworzyły w 2003 roku Wspólnotę Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE). Skupia ona ponad 100 Kościołów luterańskich, metodystycznych, reformowanych i unijnych z przeszło 30 krajów naszego kontynentu i reprezentujących ok. 50 mln wiernych. Wcześniej wspólnota działała jako Konkordia Leuenberska. Do tej grupy należy jeszcze doliczyć ok. 26 mln wiernych Kościoła anglikańskiego w Wielkiej Brytanii.
Trzecim – po katolikach i protestantach – wyznaniem w Unii Europejskiej są prawosławni. W UE działa osiem samodzielnych (autokefalicznych) Kościołów: w Rumunii, Bułgarii, na Cyprze, w Grecji, Finlandii, Polsce, Estonii, w Czechach i Słowacji. Wyznawcy prawosławia stanowią większość w Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Cyprze. W UE żyją też członkowie innych Kościołów tradycji prawosławnej, ale o ich dokładnej liczbie brak danych.
Szacunkowo w UE żyje co najmniej 13 milionów muzułmanów. Według Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech jest ich nawet 22 miliony. Większość wyznawców islamu – oblicza się, że sześć milionów – mieszka we Francji, w Niemczech 4-6 milionów (według Archiwum Islamu 4,4 mln). Według oficjalnych danych w Wielkiej Brytanii żyje 2,7 mln muzułmanów, a więc prawie pięć procent społeczeństwa tego kraju. Duża wspólnota muzułmańska mieszka też w Holandii. Wprawdzie oficjalne dane z 2008 roku mówią o 825 tysiącach, to obecnie liczba ta jest o wiele wyższa.
Żydzi stanowią niewielką grupę wyznaniową w Unii Europejskiej. Również i w tym przypadku nie ma dokładnych liczb. Największa ich wspólnota (pół miliona) mieszka we Francji, większość z nich w Paryżu. W Wielkiej Brytanii żyje ok. 300 tysięcy żydów, w Niemczech – 101 tys., choć według niektórych szacunków liczba ta może być dwukrotnie wyższa.
Ze względy na swoją kolonialną przeszłość Wielka Brytania jest ojczyzną największych w UE skupisk hinduistów (817 tys.) i sikhów (423 tys.). Mieszkają tam również buddyści, od jednego do czterech milionów.
Liczbowy wzrost odnotowali tzw. bezwyznaniowcy, a więc ludzie, którzy nie należą do żadnej wspólnoty religijnej. UE nie dysponuje jednak danymi na temat wielkości tego zjawiska; przyjmuje się, że stanowią oni 15-17 procent ludności. Przynależność do którejś z religii nie świadczy jednocześnie o tym, czy ludzie ci praktykują i jak intensywnie.
Z wyjątkiem Kościoła katolickiego większość liczb opiera się na szacunkach. Unia Europejska prowadzi własne statystyki, które mogą być używane do przeróżnych opracowań, z wyjątkiem przynależności religijnej. Często wspólnoty religijne same nie wiedzą, ilu mają członków. Dzieje się tak przede wszystkim tam, gdzie te wspólnoty nie mają centralnej organizacji.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.