Na tydzień przed papieską pielgrzymką do Ojczyzny Jezusa wskazuje na to kard. Kurt Koch, kierujący Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
„Okazją do tej wizyty stało się upamiętnienie pierwszego spotkania patriarchy Atenagorasa z Papieżem Pawłem VI. Odbyło się ono 50 lat temu w Jerozolimie. Było to pierwsze takie spotkanie po naprawdę bardzo długim czasie i dało początek dialogowi – mówi kard. Koch. - Mam nadzieję, że poprzez spotkanie obecnych przedstawicieli obu Kościołów, Papieża Franciszka i patriarchy Bartłomieja, dobre relacje, jakich doświadczyliśmy w tych ostatnich 50 latach, będą mogły jeszcze ulec pogłębieniu i przynieść nowe nadzieje na przyszłość. W ekumenizmie symboliczne gesty są bardzo ważne. Musimy rozróżnić między dialogiem miłości i dialogiem prawdy, a dialog prawdy w kwestiach teologicznych nie należy do najprostszych. Jednak nie może być on prowadzony bez dialogu miłości i w tym sensie to spotkanie jest bardzo znaczące!”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreśla, że Franciszek wiezie do Ziemi Świętej przede wszystkim przesłanie pokoju i pojednania oraz braterstwa w relacjach ekumenicznych i międzyreligijnych.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.