Paweł VI zostanie beatyfikowany 19 października - postanowił papież Franciszek, wyrażając zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem papieża, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978.
Papież Paweł VI zostanie ogłoszony błogosławionym na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny. To on ustanowił synod biskupów jako formę kolegialności w Kościele. On również dokończył Sobór Watykański II, zainaugurowany przez Jana XXIII.
Do beatyfikacji papieża Montiniego wybrano cud uzdrowienia nienarodzonego dziecka, niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.
Wcześniej ujawniono, że do uzdrowienia doszło w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Lekarze opiekujący się ciężarną kobietą stwierdzili ciężkie uszkodzenia nerek jej dziecka. Kobieta postanowiła donosić ciążę i urodziła całkowicie zdrowe dziecko po tym, gdy modliła się do Pawła VI.
Na początku maja cud uznała komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jej prefekt kardynał Angelo Amato przedstawił w piątek papieżowi Franciszkowi wyniki tego procesu kanonicznego oraz głosowań w kongregacji. Papież wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu i wyznaczył datę beatyfikacji.
Proces beatyfikacyjny Pawła VI otworzył Jan Paweł II w maju 1993 roku. Jego pierwsza faza diecezjalna zakończyła się w 1999 r. W 2012 roku Benedykt XVI ogłosił dekret o heroiczności cnót papieża Montiniego, zamykając w ten sposób ważną część postępowania kanonicznego.
Rok 2014 przejdzie do historii Kościoła jako wyjątkowy: po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się też beatyfikacja Pawła VI.
W toku jest również proces beatyfikacyjny następcy Pawła VI, Jana Pawła I, który był papieżem tylko przez 33 dni i zmarł nagle na serce. Zatrzymano natomiast na wniosek Benedykta XVI bardzo zaawansowany już proces beatyfikacyjny papieża czasów wojny Piusa XII. Za konieczne uznano przejrzenie tajnych archiwów z lat jego pontyfikatu. Sam proces budził protesty środowisk żydowskich, według których papież Pacelli uczynił niedostatecznie dużo w obliczu Holokastu.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.