Hiszpania: Caritas pomaga w znalezieniu pracy

W ramach specjalnego programu o zatrudnieniu Caritas Hiszpanii objęła w ubiegłym roku swoją działalnością ponad 77 tys. osób w całym kraju. Jak wynika z przedstawionych przez nią danych z okazji Dnia Pracy, dzięki niej ponad 15% bezrobotnych znalazło pracę.

Dzięki kursom formacyjnym, pośrednictwu i pomocy w tworzeniu miejsc pracy zatrudnienie znalazło ponad 12 tys. osób. W 2013 r. Caritas Hiszpanii przeznaczyła na ten cel blisko 36 mln euro w całym kraju. 62% z tych środków pochodzi od osób bądź instytucji prywatnych, reszta – z funduszy publicznych, państwowych bądź lokalnych. Realizacja programu o zatrudnieniu „nie byłaby możliwa bez pomocy licznych wolontariuszy, ok. 2,5 tys. w całym kraju” – podkreśla Sebastián Mora, krajowy sekretarz generalny Caritas. Wbrew panującym stereotypom z pomocy skorzystali w większości Hiszpanie – ponad 53%. Najczęściej są to kobiety w wieku 25-45 lat, o wykształceniu tylko podstawowym. Caritas zwraca się też do polityków z szeregiem propozycji, których celem jest m.in. polepszenie jakości życia szczególnie osób najsłabszych, ochrona środowiska, dystrybucja pracy, która gwarantowałaby jakość zatrudnienia i właściwą ochronę społeczną oraz solidarny model w rozwoju zatrudnienia. 

„Nie chcemy siedzieć z założonymi rękami wobec dramatu bezrobocia – podkreślił Sebastián Mora. – Idąc za wskazaniami Papieża Franciszka prosimy, aby wszyscy odpowiedzialni otworzyli oczy. Niech zrobią wszystko, by tym braciom i wszystkim bezrobotnym przywrócić nadzieję, której pozbawiły ich rozrzutność i kryzys”.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama