Godna praca dla wszystkich

Bezrobocie i zatrudnienie niepełne bądź dorywcze należą do obrazu biedy we współczesnym świecie. Mówił o tym przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Rzymie wspólnie z Międzynarodową Organizacją Pracy oraz grupą instytucji pozarządowych o inspiracji katolickiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Godna praca, sprawiedliwość społeczna i wykorzenienie globalnego ubóstwa”.

Przemawiając na tym forum kard. Peter Turkson przypomniał, że bieda dotyka milionów, jeśli nie wręcz miliardów ludzi na świecie. Wśród jej przejawów znajdują się właśnie problemy związane z pracą i zatrudnieniem. Stąd zachodzi pilna potrzeba wypracowania alternatywnego podejścia ekonomicznego, „bazującego na sprawiedliwości i solidarności”, które dokonałoby prawdziwej transformacji społecznej. Już samo polepszenie warunków i bezpieczeństwa pracy pozytywnie wpłynęłoby na dobrostan różnych środowisk – uważa przewodniczący Papieskiej Rady „Iustutia et Pax”. Dlatego jego zdaniem nie można rezygnować z ideału „społeczeństwa dobrobytu”, gdzie z jednej strony wszyscy mieliby dostęp do wykształcenia i ochrony zdrowia, a z drugiej dbano by o równowagę przyrodniczą Ziemi. Ideał walki z biedą poprzez zapewnienie godnej pracy wszystkim byłby też narzędziem realizacji Milenijnych Celów Rozwoju po 2015 roku – zauważył kard. Turkson.

Na poparcie swego postulatu pochodzący z Ghany purpurat przypomniał papieską diagnozę obecnego kryzysu gospodarczego. Franciszek wielokrotnie wskazywał bowiem, że jest to wynik postawienia pieniądza w centrum działalności ekonomicznej. W pewnym sensie komentarzem do tego może być dzisiejszy tweet Ojca Świętego, który prosi wszystkich rządzących, „aby nie zapominali o dwóch rzeczach: godności ludzkiej i dobru wspólnym”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.