W przeddzień kanonizacji dwóch Papieży wyniesiony został do chwały ołtarzy włoski dominikanin o. Giuseppe Girotti.
Poniósł on śmierć w Dachau w 40. roku życia, na niecały miesiąc przed wyzwoleniem obozu przez Amerykanów. Beatyfikacji w jego rodzinnym mieście Albie na północy Włoch przewodniczył dziś w imieniu Papieża arcybiskup-senior Turynu, kard. Severino Poletto.
Nowy błogosławiony był profesorem Pisma Świętego po dominikańskich studiach biblijnych w Rzymie i Jerozolimie. Pracę naukową łączył jednak zawsze z posługiwaniem ubogim i potrzebującym – przypomina postulator generalny Zakonu Kaznodziejów, o. Vito Gómez.
„Po tym, jak potoczyły się potem wydarzenia drugiej wojny światowej, o. Giuseppe Girotti stał się animatorem i organizatorem rozległej sieci pomocy Żydom – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Gómez. – Wynajdywał bezpieczne kryjówki dla wielu z nich, a także sposoby uzyskania dokumentów tożsamości pozwalających im na wyjazd za granicę. Z powodu tej działalności charytatywnej, kierowanej motywami ludzkimi i chrześcijańskimi, o. Girotti został aresztowany pod koniec sierpnia 1944 r. Więziony był kolejno w Turynie, Mediolanie, Bolzano, a wreszcie w obozie zagłady w Dachau. Doznał tam prawdziwej Kalwarii. Musiał pracować od rana do wieczora niezależnie od pogody. Na tej osobistej drodze krzyżowej stale niósł pomoc współwięźniom. Wycieńczony chorobą, zmarł 1 kwietnia 1945 r. Na jego pryczy jego towarzysze z tej samej celi napisali: «Św. Józef Girotti». Za pomoc Żydom państwo Izrael przyznało mu w 1995 r. medal «Sprawiedliwego wśród Narodów Świata» i drzewko zasadzone ku jego czci przy Alei Sprawiedliwych w Jerozolimie”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.