Pontyfikat zatrzymany w drobiazgach

Wystawę pamiątek związanych z pontyfikatem Jana Pawła II można do 4 maja oglądać w koszalińskim Muzeum.

Na ekspozycji zaprezentowano ponad 1000 różnych pamiątek. Są to medale, monety, znaczki i karty pocztowe oraz szereg innych przedmiotów upamiętniających Papieża-Polaka. Wszystkie pamiątki pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonerów skupionych w koszalińskim oddziale Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Ciekawostką są medale z kolekcji Ireneusza Szeligi upamiętniające pielgrzymki ojca świętego do ojczyzny. Serię tę na zamówienie oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Krośnie przygotował tamtejszy grawer Krzysztof Chwaleba. Jest wśród nich medal wyemitowany z okazji spotkania papieża z przedstawicielami Wojska Polskiego w Zegrzu Pomorskim.

Pamiątki dotyczące pobytu Jana Pawła II w Koszalinie i Zegrzu Pomorskim stanowią dużą część ekspozycji  w koszalińskim Muzeum. Zaprezentowano prasę i albumy z fotografiami miejsc, które odwiedził w Koszalinie ojciec święty. Są widokówki i kartki pocztowe opatrzone pieczęcią okolicznościową. Jest plan Koszalina wydrukowany specjalnie z okazji wizyty papieża. Są karty wstępu na plac, na którym była sprawowana Msza św. (karty pocztu sztandarowego, karty dla osób niosących dary ołtarza, karty wstępu do różnych sektorów). Karta osoby niosącej dary ołtarza ma wyjątkową wartość, została bowiem opatrzona pieczęcią Biura Ochrony Rządu i służb watykańskich (posługująca się nią osoba musiała więc przejść odpowiednią kontrolę).

Są także zaproszenia: na spotkanie z Wojskiem Polskim i na modlitwę różańcową  w katedrze w Koszalinie oraz wybity na zamówienie koszalińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego medal z wizerunkiem papieża i biskupa Ignacego Jeża.

- Jestem pod wrażeniem tej wystawy - przyznaje prezes słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Jan Radkowski, który gościł podczas otwarcia ekspozycji w Muzeum w Koszalinie. - Zgromadzenie tak dużej liczby pamiątek  jest naprawdę imponujące.

Na wystawie obejrzeć można liczne medale związane z innymi pielgrzymkami  Jana Pawła II do Polski. Są m.in. zaproszenia na nabożeństwa sprawowane przez papieża w Krakowie w 1997, 1999 i 2002 roku.

Zaprezentowano także miniatury pomników papieża (m.in. w Krakowie i Wadowicach), karty telefoniczne z wizerunkiem Jana Pawła II, wydawnictwa okolicznościowe i kartki pocztowe z okolicznościowymi stemplami Domu Rodzinnego Papieża w Wadowicach. Nie brakuje pamiątek z odległych stron świata związanych z podróżami apostolskimi papieża (m.in. medale z Ugandy, Angoli, Portugalii). 

Podziwiać można przedmioty upamiętniające wydarzenia z życia papieża: statuetka z okazji  80. rocznicy urodzin i z okazji 60. rocznicy objęcia przez Karola Wojtyłę parafii w Niegowici. Miejsce szczególne zajmuje medal wybity na pamiątkę pobytu w 1964 roku księdza biskupa Karola Wojtyły na duszpasterskim spływie kajakowym rzeką Słupią.

Są monety wyemitowane na zlecenie banku watykańskiego. Jest oczywiście także kolekcja polskich monet upamiętniających papieża, w tym monety wybite z okazji dziesięciolecia, dwudziestolecia i dwudziestej piątej rocznicy pontyfikatu, a także wyemitowane w 2011 roku w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Beatyfikację upamiętniają  również medale i wydawnictwa. W jednej z gablot można obejrzeć odznakę przygotowaną z okazji zorganizowanej w 2006 roku wizyty papieża Benedykta XVI w rodzinnym mieście poprzednika, czyli w Wadowicach.

Atrakcją wystawy są  cieszące się ogromnym zainteresowaniem  monety kolekcjonerskie i obiegowe wyemitowane niedawno przez Narodowy Bank Polski dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II.

Wystawa stała się okazją do osobistych wspomnień.  Stanisław Żłobiński, działacz środowiska osób niepełnosprawnych w Koszalinie, prezentował podczas otwarcia wystawy swoje zdjęcie z  ojcem świętym zrobione podczas audiencji w Rzymie w 1985 roku.

– Papież uścisnął moją dłoń. To był silny uścisk mocnego człowieka, prawdziwego górala, a nie jakiegoś  kruchego intelektualisty – wspominał.

Na otwarcie wystawy Muzeum w Koszalinie przygotowało niespodziankę. Każdy gość  otrzymał kopię aktu nadania Ojcu Świętemu tytułu honorowego obywatela Koszalina (oryginał dokumentu znajduje się w zbiorach Muzeum). Od niedawna na stronie internetowej Muzeum w Koszalinie można obejrzeć  także kopie korespondencji władz Koszalina ze Stolicą Apostolską związane z przygotowaniem do nadania Janowi Pawłowi II tytułu honorowego obywatela Koszalina, życzenia z okazji jubileuszu 25-lecia pontyfikatu, a także kondolencje po śmierci papieża.

Sama wystawa w Muzeum w Koszalinie będzie czynna do 4 maja.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg