SLD przedstawiło swój projekt uchwały ws. kanonizacji Jana Pawła II. Przeciwko projektowi opowiedziało się Prezydium Sejmu, dlatego Sojusz zapowiedział, że wprowadzi go pod obrady, zgłaszając poprawkę w drugim czytaniu do uchwały rekomendowanej przez komisję kultury.
Jak wyjaśnił rzecznik SLD Dariusz Joński, projekt Sojuszu zostanie złożony w ramach poprawki, bo Prezydium Sejmu nie mogło przyjąć projektu SLD - sprzeciwił się temu klub PiS.
Zdaniem polityków SLD, ich projekt jest kompromisowy. "My w projekcie mówimy o tym, że w dniach, w których Kościół wpisuje Jana Pawła II do grona świętych, Sejm przypomina jego zasługi dla Polski oraz pokojowej transformacji. Chcemy podziękować mu nie za to, że zostaje świętym, bo Sejm nie jest od tego, tylko chcemy mu podziękować za to, co zrobił dla Polski" - podkreślił Joński.
Sojusz w swoim projekcie napisał: "W dniach, w których Kościół rzymskokatolicki wpisuje Jana Pawła II do grona świętych, Sejm RP przypomina zasługi zmarłego papieża dla polskiej pokojowej transformacji, życia społecznego i duchowego oraz pokonania przeszkód na drodze naszego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę na społeczne koszty przemian, troszczył się o należytą rolę Polski w społeczności międzynarodowej, apelował o skupianie się Polaków wokół polskiej racji stanu i dobra wspólnego. Sejm RP wyraża hołd jego pamięci, uznanie dla dzieła i myśli papieża Polaka oraz wkładu Jana Pawła II w budowę polskiej pomyślności".
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.