Jerozolima: Wielki Czwartek

W Jerozolimie uroczystą Eucharystię Krzyżma oraz wspomnienia Wieczerzy Pańskiej z umyciem nóg sprawowano w bazylice Bożego Grobu.

Mszy przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. Koncelebrowało ją pięciu biskupów i blisko 200 księży, którzy odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Ze względu na Status quo, jaki obowiązuje w bazylice Bożego Grobu, jerozolimskie uroczystości Wielkiego Czwartku odbyły się tam w godzinach porannych. W homilii abp Twal zwrócił uwagę na znaczenie sakramentu Eucharystii, który jest znakiem miłości Chrystusa. Zwracając się do prezbiterów hierarcha podkreślił, że Chrystus zaprasza kapłanów, by działali w Nim i przez Niego, przyjmując postawę sług powierzonego im ludu. W słowach skierowanych do wiernych patriarcha wezwał do ufności w Boże miłosierdzie: „Jesteśmy świadomi naszej grzeszności, ale też wierzymy, że Chrystus obmywa nas z naszych grzechów. Pozwólmy Mu więc obmyć nasze grzechy, by z radością obchodzić Jego Paschę”.

W godzinach popołudniowych franciszkanie pielgrzymowali do historycznego miejsca Ostatniej Wieczerzy. W Wieczerniku podczas liturgii wspominającej ustanowienie Eucharystii, kapłaństwa oraz nowego przykazania miłości o. Kustosz umył nogi 12 chłopcom z jerozolimskiej parafii. Jerozolimskie obchody Wielkiego Czwartku zakończy Godzina Święta w Getsemani, miejscu modlitwy Chrystusa przed pojmaniem. Liczny udział lokalnych parafian, pielgrzymów oraz transmisja telewizyjna na żywo do wielu krajów świata jest świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa, Zbawiciela człowieka i świata.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama