Nowy przeor klasztoru na Jasnej Górze

Jasna Góra ma nowego przeora. Swoją posługę na tym stanowisku rozpoczyna o. Łukasz Buzun OSPPE.

Przez trzy ostatnie lata pełnił on funkcję podprzeora klasztoru. Ma 46 lat i jest doktorem teologii. Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków powstania częstochowskiego sanktuarium. Obecnie desygnowany jasnogórski przeor jest już 130. z kolei.

Odczytując Boże plany, przyjmuję tę posługę z trwogą, ale i radością – powiedział nowy przeor. Przypomniał znaczenie Jasnej Góry przede wszystkim jako miejsca duchowej przemiany, ale i ważnego ośrodka historyczno-patriotycznego. Podkreślił, że nie wyznacza sobie żadnych planów i założeń, poza koniecznością odczytywania wciąż na nowo znaków czasu, które do Sanktuarium przynoszą ze sobą jasnogórscy pielgrzymi:

„Myślę, że musimy zauważyć tych ludzi, którzy przybywają na Jasną Górę, którzy są tutaj pielgrzymami, przybywają też jako turyści, a więc różne osoby z różnych stron świata, i oni przynoszą ze sobą całą treść, jaką trzeba wziąć do serca, obejrzeć pod takim szkłem ewangelicznym”. Przeor jasnogórskiej wspólnoty podkreślił, że pielgrzymi są dla paulinów „darem i zadaniem”. „Czekamy na wiernych z posługą Słowa, z Eucharystią, Komunią świętą, ale nade wszystko z konfesjonałem” – powiedział zakonnik. O. Buzun w pełnieniu funkcji przeora zastąpił o. Romana Majewskiego, który przez ostatnie 6 lat sprawował ten urząd.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama