Do przełamania w czasie Wielkiego Tygodnia spirali nienawiści i przemocy w Wenezueli zaapelował abp Diego Rafael Padrón Sánchez.
Przewodniczący episkopatu tego kraju podkreślił, że Chrystus przez swoje zmartwychwstanie ukazuje nam zwycięstwo nad śmiercią, ale także uczy, że to, co prowadzi do dialogu, jest krokiem w stronę pojednania i przebaczenia. „Chodzi o wspólnie podjętą pracę, myślenie o innych, myślenie o Wenezueli, postawienie jako celu nie zwycięstwa mojej frakcji czy mojej części, ale dobra całego kraju. To są kroki, które powinniśmy zrobić i które pomogą nam osiągnąć życie” – wskazał hierarcha.
„W tej walce, między protestami, przemocą i śmiercią, istnieje pewność, że ponad tym całym złem jest moc Boga, który nas wzywa do pokonania przemocy, egoizmu i wszystkiego, co prowadzi do śmierci” – przypomniał przewodniczący episkopatu Wenezueli. Dodał również, że najlepszym postanowieniem na Wielki Tydzień jest właśnie pokonanie nienawiści i urazów, wzajemne przebaczenie i pojednanie. „Powinniśmy bardziej miłować się nawzajem jako Wenezuelczycy, jako bracia” – podkreślił abp Padrón Sánchez.
„Chcemy pomóc, aby nie było więcej przelanej krwi i aby stworzyć miejsce, w którym będzie można wspólnie zmierzyć się z realnymi problemami kraju”. Między innymi takie słowa padły z kolei z ust abp. Aldo Giordano, który wczoraj 14 kwietnia wieczorem spotkał się z młodzieżą protestującą przeciw aktualnej polityce rządu Wenezueli. Nuncjusz apostolski w tym kraju przybył do studenckiego miasteczka namiotowego postawionego w stołecznej dzielnicy Altamira, opodal przedstawicielstwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Młodzi wyjaśnili, że jednym z ich postulatów jest to, by rząd zezwolił na podjęcie działań niezależnej komisji utworzonej przez ONZ. „Chcemy, by zbadała ona sytuację. Dlatego też apelujemy do Kościoła, by był w tej naszej sprawie mediatorem” – powiedział przedstawiciel protestujących Gerardo Resplandor.
Młodzi wysłali w tej sprawie specjalną prośbę do nuncjatury w Caracas. Proszą, by Kościół przekonał stronę rządową do wydania takiej zgody. „Jesteśmy gotowi podjąć rozmowy dyplomatyczne ze wszystkimi. Chcemy wykorzystać wszystkie istniejące możliwości” – powiedział abp Giordano, komentując sugestie protestującej młodzieży.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.