Biegli o dowodach ws. księdza G.

Opinie fonoskopijna i antropologiczna potwierdzają dowody, które były podstawą do postawienia zarzutów o pedofilię księdzu Wojciechowi G. - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

"Wpłynęły dwie opinie - antropologiczna i fonoskopijna, które generalnie potwierdzają zgromadzony przez nas materiał dowodowy" - powiedział PAP Nowak. "Nie rozszerza to materiału dowodowego, to opinie, które miały zweryfikować posiadany przez nas materiał dowodowy" - zaznaczył.

"Miało to na celu identyfikację i potwierdzenie ustaleń faktycznych, które miały swój wyraz w zarzutach, postawionych księdzu Wojciechowi G." - dodał Nowak w rozmowie z PAP. Badane były materiały przekazane Polsce z Dominikany.

Nowak nie chciał mówić o szczegółach analizy. Według tvn24.pl antropolog miał ocenić, że na zdjęciach i filmach utrwalono G., a analiza fonoskopijna miała zidentyfikować nagrane osoby i potwierdziła słuszność stawianych księdzu zarzutów.

Prokuratura czeka jeszcze na opinię informatyczną o dysku komputera księdza - powiedział PAP rzecznik.

W lutym Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła ks. G. cztery zarzuty molestowania dwóch małoletnich obywateli Polski na terenie naszego kraju. Dwie pozostałe osoby pokrzywdzone to nieletni obywatele Dominikany. Prokuratura zarzuciła ks. G., że jedno z tych dzieci doprowadził do obcowania płciowego (na Dominikanie), a następnie - w czasie wakacji w Polsce - doprowadził je jeszcze do tzw. innej czynności seksualnej. Z drugim nieletnim również miało dochodzić do "innych czynności seksualnych" na Dominikanie. Ks. G. ma także zarzut utrwalania treści pornograficznych z udziałem osób małoletnich.

Sąd 19 stycznia aresztował ks. Wojciecha G. na trzy miesiące. Ksiądz nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Śledztwo prowadzone od września ub. roku dotyczy podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych - jednym z nim miał być Wojciech G., a drugim - były nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Józef Wesołowski.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama