Wyszli z Chrystuem na ulice

W tym roku Wielki Tydzień katolicy obchodzą w tym samym czasie, co prawosławni.

Wczoraj popołudniu, ulicami Moskwy przeszła procesja Drogi Krzyżowej, której przewodniczył ordynariusz Archidiecezji Matki Bożej abp Paolo Pezzi. W Niedzielę Palmową rozpoczynającą Wielki Tydzień obchodzony w tym roku jednocześnie z prawosławnymi wierni uczestniczyli w uroczystościach w cerkwiach i kościołach.

Abp Paolo Pezzi poprowadził Drogę Krzyżową po ulicach Moskwy trasą, którą zwykle przechodzi procesja Bożego Ciała. Droga Krzyżowa nie mogła odbyć się w piątek ze względu na zbyt wielkie natężenie ruchu. Przedstawiciele wspólnot parafialnych, ruchów i innych środowisk kościelnych po wprowadzeniach arcybiskupa, prowadzili rozważania przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej, połączone z modlitewnym śpiewem pieśni pasyjnych.

W dzisiejszą niedzielę wierni uczestniczyli w obrzędzie poświęcenia palm. Szczególnie bogatą oprawę zapewniły wspólnoty neokatechumenalne przy moskiewskiej parafii św. Olgi. Śpiewy i procesja z palmami wokół kościoła otoczonego blokami mieszkalnymi wpisały się w ramy ewangelizacji wyznaczone przez Papieża Franciszka, wzywającego do wyjścia z Chrystusem poza mury zakrystii i świątyń. Po wieczornej Mszy św. młodzież z salezjańskiego oratorium działającego przy moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP przedstawiła misterium paschalne „Krzyż Odkupienia”, którego myślą przewodnią były słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Czuwajcie i módlcie się abyście nie ulegli pokusie, duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama