Nowi biskupi na Ukrainie

Ojciec święty zatwierdził trzech greckokatolickich biskupów na Ukrainie, wybranych przez Synod Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej. Uznał też nowy egzarchat arcybiskupi utworzony we wschodniej części tego kraju.

Na terenie wydzielonym z istniejącego tam dotychczas egzarchatu doniecko-charkowskiego abp Światosław Szewczuk erygował odrębny egzarchat w Charkowie. Kijowsko-halicki arcybiskup większy uczynił to za zgodą wspomnianego Synodu i po skonsultowaniu Stolicy Apostolskiej.

Na charkowskiego egzarchę arcybiskupiego tenże Synod wybrał dotychczasowego przełożonego klasztoru bazylianów w Kijowie, 46-letniego o. Wasyla Tuczapeca. Zna on dobrze Charków, gdzie prowadzi też wykłady z ascetyki w uczelni należącej do Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego. Zatwierdzając wybór pierwszego tamtejszego egzarchy, Franciszek wyniósł go równocześnie do godności biskupiej.

Ponadto Papież zatwierdził jeszcze dwa inne wybory dokonane przez Synod Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej. Ordynariuszem diecezji w Stryju został 53-letni bp Taras Seńkiw, który był tam dotychczas administratorem apostolskim. Należy on do zakonu minimitów, założonego w XV wieku we Włoszech przez św. Franciszka z Paoli. Natomiast nowym biskupem pomocniczym greckokatolickiej diecezji w Stryju został 41-letni ks. Bohdan Manyszyn, który jest tam wikariuszem generalnym (protosyncellus).
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama