Franciszek przyjął biskupów z Madagaskaru.
Kościół na Madagaskarze prowadzi ewangelizację w trudnych warunkach – zwrócił uwagę papież, przyjmując przybyłych z wizytą ad limina biskupów tego wyspiarskiego kraju. Przeżywa on już od lat niełatwy okres, związany z poważnymi trudnościami społecznymi i gospodarczymi – przypomniał Franciszek.
W przekazanym malgaskim biskupom przesłaniu wyraził uznanie dla ich apeli do całego społeczeństwa o odbudowę kraju. Zachęcił, by brali w niej czynny udział. „Ważne jest, byście zachowali konstruktywne relacje z władzami waszego kraju – stwierdził Ojciec Święty. – Musicie dążyć do jedności, sprawiedliwości i pokoju, by lepiej służyć swojemu narodowi, nie dając się wciągnąć w jakiekolwiek spory polityczne ze szkodą dla dobra wspólnego. Niech wasze słowa i działania będą zawsze wyrazem głębokiej komunii między wami!”.
Papież zachęca biskupów Madagaskaru do materialnego i duchowego wspierania ubogiej ludności. Winni oni odważnie apelować w sprawie ubóstwa do całego społeczeństwa, a zwłaszcza do polityków, gdyż jest ono w znacznej mierze powodowane korupcją i brakiem troski o dobro wspólne. Franciszek podkreśla ewangelizacyjne znaczenie szkół katolickich i potrzebę zapewnienia oświaty jak najliczniejszym dzieciom, zwłaszcza biednym. Przypomina znaczenie przygotowania do małżeństwa i umacniania wiary w rodzinach. Zachęca do konsekwentnego dawania chrześcijańskiego świadectwa. Ważne jest to zwłaszcza w kapłaństwie i życiu konsekrowanym, które nie mają być okazją do awansu społecznego, ale służbą Bogu i ludziom. W formacji kapłańskiej i zakonnej trzeba zwracać uwagę na relację z dobrami doczesnymi i roztropność w ich zarządzaniu. „Antyświadectwo w tej dziedzinie jest szczególnie szkodliwe ze względu na zgorszenie, jakie powoduje zwłaszcza tam, gdzie ludność żyje w niedostatku” – podkreśla papież.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.