Placido Domingo zaśpiewa w Poznaniu w dniu kanonizacji

Światowej sławy tenor Placido Domingo da koncert w Poznaniu 27 kwietnia, w dniu kanonizacji papieża Jana Pawła II. Artysta wystąpi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W programie koncertu "Placido Domingo live in POZnań" znajdą się utwory z płyty "Amore Infinito", powstałe do tekstów Karola Wojtyły. Artysta wykona też popularne przeboje operowe, operetkowe i musicalowe.

Organizatorami wydarzenia są: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Miasto Poznań, oraz agencja Prestige MJM. Występ będzie miał miejsce w jednym z pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich, który pomieści kilka tysięcy osób. Koncert, według planów, składał się będzie z dwóch trwających 45 minut części.

"Jestem szczęśliwy, że po wielu miesiącach starań udało się i będziemy realizować koncert Placido Domingo. Przedsięwzięcie jest nadzwyczajne - koncert, w opinii wielu, największego żyjącego śpiewaka. Mimo swojego wieku, Domingo jest w znakomitej formie" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski.

Jak dodał, wydarzenie zainauguruje również obchody 1050-lecia chrztu Polski. W związku z tym koncert będzie miał podtytuł "Tu się zaczęła Polska", nawiązujący do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w Poznaniu w 1997 roku.

"Dzień 27 kwietnia będzie w Poznaniu po trzykroć ważny. Wybitny artysta będzie śpiewał na poznańskiej scenie - w dużej mierze dla poznaniaków. Rozpoczynamy obchody 1050-lecia chrztu Polski. Trzecią okazją, dla serc poznaniaków, Polaków najważniejszą, jest kanonizacja naszego papieża" - powiedział na konferencji prezydent miasta Ryszard Grobelny.

Jak podkreślił Kieliszewski, na prośbę organizatorów artysta wykona m.in. kilka utworów z repertuaru Teatru Muzycznego, w tym kompozycje z "Barona cygańskiego", "Wesołej wdówki" oraz "My Fair Lady".

Razem z artystą wystąpią sopranistki Virginia Tola i Micaela Oeste, Placido Domingo Jr, Justyna Steczkowska a także Chór i Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu. Dyrygentem będzie Eugene Kohn.

Według organizatorów, niewykluczone, że artysta wykona po polsku wraz z Justyną Steczkowską utwór "Abba Ojcze".

Płyta "Amore Infinito" miała swoją premierę w 2008 roku. Pieśni wykonywane do poezji Jana Pawła II artysta prezentował m.in. w 2009 roku podczas swojego koncertu w Łodzi. Przyznał wówczas, że osobiście prosił papieża o możliwość wykorzystywania jego tekstów.

Część dochodów ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczona na fundusz stypendialny Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia - dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

Placido Domingo (ur. w 1941 roku w Madrycie) jest śpiewakiem, dyrygentem, wpływową postacią artystycznego świata. Uważany jest za jednego z najwspanialszych i najbardziej znaczących tenorów w historii opery. Występował w najbardziej uznanych teatrach operowych świata. Jest dyrektorem naczelnym Los Angeles Opera.

Pamiętany jest też z koncertów "Trzech tenorów", wykonywanych wraz z Jose Carrerasem i Luciano Pavarottim. Jego dorobek obejmuje ponad sto czterdzieści ról scenicznych. Z jego udziałem powstało ponad sto nagrań - oper, zbiorów arii i duetów. Uhonorowany m.in. kilkunastoma nagrodami Grammy. Wielokrotnie występował w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama