Skazani na głód i nędzę

Prymas Anglii krytykuje likwidację podstawowej opieki społecznej.

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ludzi skazanych na głód i nędzę – uważa abp Vincent Nichols. Przed konsystorzem, na którym zostanie kardynałem, arcybiskup Westminsteru udzielił 15 lutego obszernego wywiadu dziennikowi Daily Telegraph. Ostro krytykuje w nim rządową politykę oszczędności w sektorze socjalnym.

„Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że ludzie rozumieją, iż musimy zacisnąć pasa oraz być bardziej odpowiedzialni i ostrożni w wydatkach publicznych. Ale stały się dwie rzeczy: zlikwidowano w praktyce system podstawowej opieki społecznej, który chronił, by ludzie nie byli skazani na głód czy nędzę. I jest to wielka tragedia. Po drugie pracownicy opieki społecznej stali się bardziej rygorystyczni. I zdarza się, że proszący o pomoc, którzy nie zrobili czegoś tak jak trzeba, odchodzą z niczym, muszą czekać. Dlatego tak wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii jest dzisiaj zdanych na banki żywności. Dla kraju tak zamożnego jak nasz jest to prawdziwa klęska” – powiedział abp Nichols.

W wywiadzie dla Daily Telegraph hierarcha skrytykował też postawę polityków względem migrantów. W jego przekonaniu liderzy wszystkich partii za mało mówią o korzyściach płynących z migracji, a za dużo odwołują się do lęku, na czym można łatwiej zbić kapitał polityczny.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama