Dzień przeciwko wykorzystywaniu nieletnich w konfliktach.
Ćwierć miliona dzieci zaangażowanych jest na świecie w różnego rodzaju konflikty zbrojne. Siłą wcielane są do wojska także w krajach, które sygnowały oenzetowską Konwencję Praw Dziecka. 12 lutego przypada Międzynarodowy Dzień przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy. „Problem tych dzieci jest często przemilczany, tym bardziej, że cierpią one głównie w wielu tzw. zapomnianych konfliktach, toczących się daleko od nas i mało interesujących światową opinię publiczną” – podkreśla Marco Rotelli, sekretarz generalny organizacji Intersos, działającej na rzecz uwolnienia dzieci żołnierzy.
„Powszechnie mówi się «dzieci żołnierze». W praktyce oznacza to dzieci zaangażowane w konflikty zbrojne, siłą wcielone do różnego rodzaju ugrupowań, walczące z bronią w ręku, ale nie tylko. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ wiele «dzieci żołnierzy» to małoletnie dziewczynki, które nie są zmuszane do walki, ale stają się niewolnicami, głównie seksualnymi, żołnierzy różnych frakcji – podkreśla Rotelli. - Trudno podać precyzyjną liczbę dzieci wykorzystywanych na różnych współczesnych frontach, ale jest ich co najmniej 250 tys. Tylko we wstrząsanej krwawym konfliktem Republice Środkowoafrykańskiej jest ich co najmniej 6 tys. Inne gorące kraje to Syria i Sudan Południowy. Przy współpracy rządów wielu krajów dążymy do tego, by uwolnić dzieci. Nie jest to łatwe, ale się udaje. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio w Birmie, gdzie dzięki zaangażowaniu władz rebelianci uwolnili ze swych szeregów setkę nieletnich żołnierzy. I tu zaczyna się ogromny problem, jakim jest powrót tych dzieci do rodzin i społeczeństwa. Po horrorze jaki przeżyły nie jest to łatwe zadanie”.
Protokół do oenzetowskiej Konwencji Praw Dziecka przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy ratyfikowały 153 kraje. Niestety nie oznacza to respektowania przez nie tego prawa. Przykładem tego są np. Syria, Liban, Somalia czy Republika Środkowoafrykańska.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.