W Dżubie zakończyło się trwające 10 dni nadzwyczajne posiedzenie Konferencji Biskupów Katolickich Sudanu i Sudanu Południowego. Końcowe przesłanie pod hasłem „Budujemy nasz naród na nowym Przymierzu” biskupi skierowali do mieszkańców obu krajów i wszystkich ludzi dobrej woli.
„Kiedy wybuchł kryzys, ludzie spontanicznie skierowali się ku modlitwie. Byliśmy zszokowani wydarzeniami, które od grudnia 2013 r. wstrząsnęły naszym nowym krajem. Byliśmy także świadkami bratobójczych walk, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Nie możemy jednak milczeć w obliczu tego, czego byliśmy świadkami. Przemawiamy w imieniu wysiedlonych i pozbawionych środków do życia, w imieniu milczących ofiar z obu naszych krajów” – czytamy w dokumencie.
W przesłaniu biskupów wymieniono przyczyny konfliktu, jak napięcia między rządzącymi partiami czy korupcja, i przedstawiono historyczny kontekst krwawych wydarzeń ostatnich tygodni. Droga ku przyszłości nowego kraju została przedstawiona w najważniejszych obszarach, jak przede wszystkim prawda i przebaczenie, dalej negocjacje, które włączą szersze grono obywateli, następnie demokratyczne zarządzanie instytucjami oraz odpowiedzialne informowanie społeczeństwa o tym, co dzieje się w kraju, a także reforma sił zbrojnych, które nigdy nie powinny być wmieszane w politykę wewnętrzną. Jako jeden z najważniejszych kierunków rozwoju kraju została wymieniona edukacja.
W końcowej części dokumentu biskupi wezwali wiernych do modlitwy i postu w intencji pokoju i przebaczenie, a rządzących do złączenia się we wspólnych wysiłkach.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.