Orszaki Trzech Króli, obok wigilii na placach miast, nabożeństw Dróg Krzyżowych w Wielkim Poście i Nocy Konfesjonałów - stają się elementami tworzącej się nowej tradycji kościelnej. Tradycji, która rodzi się na naszych oczach.
Od czasu, gdy pięć lat temu po raz pierwszy został zorganizowany w Warszawie Orszak Trzech Króli, zapanowała w całym kraju prawdziwa orszakomania. Zaczęło się w Warszawie w 2009 r. i to tu grupa inicjatywna związana z rodzicami i uczniami Szkoły Żagle, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacją św. Mikołaja wypracowała pewien standard organizowania Orszaku. W pochodzie szły trzy kolorowo ubrane grupy, idące za Królami, dosiadającymi wierzchowców i wielbłąda – w czerwonym szli "dworzanie" Króla Europejskiego, w niebieskim Króla Afrykańskiego, a w zielonym Azjatyckiego. Towarzyszyli im rycerze i wojownicy - ok. 250 uczniów z warszawskiej Szkoły Żagle.
Pierwszy Orszak spotkał się z dużym zainteresowaniem - na spotkanie przybyło ok. 5 tys. uczestników, którzy po odmówieniu modlitwy Anioł Pański z kard. Kazimierzem Nyczem wyruszyli spod Kolumny Zygmunta za Trzema Królami, przeszli ulicami Starówki na Rynek Nowego Miasta, gdzie Królowie złożyli dary Najświętszej Rodzinie i Dzieciątku Jezus.
Podczas wędrówki uczestnicy oglądali jasełkowe sceny - Walkę Diabłów z Aniołami, Dwór Heroda z bezwzględnym królem. Atrakcją było również stado owieczek, włączonych w pochód. Na Rynku Nowego Miasta odbył się koncert kolęd, do wspólnego śpiewania zagrzewał zespół górali z Istebnej.
Ricardo77 / CC-SA 3.0
Orszak na krakowskim Rynku
Standard, wypracowany w Warszawie, jest przez kolejne lata wzbogacany i modyfikowany. W pochodzie powiewają kolorowe sztandary, rozdaje się śpiewniki z kolędami i papierowe korony dla dzieci. Organizatorzy założyli Fundację, która pokazuje, jak zorganizować Orszak. Pomysł okazał się hitem - w ubiegłym roku blisko w 30 miastach w całym kraju Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku, po czym było wspólne kolędowanie i zabawy dla najmłodszych. Obchody inauguruje Msza św. w katedrze lub innym kościele w centrum miasta.
W Krakowie Robert Kowalski, Lech Hajdukiewicz i Krzysztof Machaczka czuwają nad przygotowaniem wydarzenia. Orszaki wyruszą po Mszach św. z trzech miejsc - Wawelu, Placu Matejki i ul. Piłsudskiego. - W organizację włączyło się już dziesięć szkół katolickich, do orszaku włączy się grupa rekonstrukcyjna Bractwo Andegawenów w historycznych strojach. W pochodzie pójdzie lajkonik oraz chiński Smok - informuje Krzysztof Machaczka.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.