Watykan ostrzega przed kolejnymi rewelacjami Eugenia Scalfariego, włoskiego dziennikarza, który latem rozmawiał z Papieżem Franciszkiem. Na podstawie tej rozmowy opublikował rzekomy wywiad z Ojcem Świętym. Kilka tygodni później przyznał, że rozmowę odtwarzał z pamięci, co więcej, włożył w usta Franciszka słowa, których ten nie wypowiedział.
Wczoraj Scalfari opublikował nowy artykuł o Papieżu. Przytacza w nim kolejne słowa, które miał mu powiedzieć Franciszek podczas pamiętnego spotkania. Wynika z nich, że Franciszek porzucił katolicką wiarę na rzecz panteizmu i pluralizmu religijnego. Ponadto Scalfari twierdzi też, że Jorge Bergoglio obalił grzech, co czyni go największym rewolucjonistą pośród papieży.
Mając na uwadze fakt, że Scalfari powołuje się na Papieża i arbitralnie interpretuje jego nauczanie, głos zabrał rzecznik prasowy Watykanu, wskazując na błędy i dwuznaczności zawarte w artykule włoskiego dziennikarza. Jest ich wiele. Scalfari na przykład twierdzi, że Franciszek kanonizował św. Ignacego Loyolę, który świętym jest już od niemal 400 lat. Ks. Lombardi doceniając zainteresowanie Scalfariego papieskim nauczaniem, zwraca jednak uwagę, że brak mu niezbędnej wiedzy teologiczno-biblijnej, by dobrze zrozumieć Franciszka.
Najwięcej uwagi watykański rzecznik poświęcił głównej tezie artykułu, a mianowicie, że Franciszek obalił grzech.
„Jest to oczywiście niedorzeczne – powiedział ks. Lombardi. – Każdy, kto naprawdę obserwuje Papieża na co dzień, dobrze wie, jak często mówi on o grzechu, o sytuacji nas, grzeszników. Co więcej przesłanie miłosierdzia Bożego, na którym koncentruje się Scalfari, można zrozumieć do głębi, jedynie wtedy, gdy rozumie się rzeczywistość grzechu. Papież Franciszek jest jezuitą. Chciałbym przypomnieć, że «Ćwiczenia Duchowe», które również dla niego są na pewno szkołą duchowości i życia chrześcijańskiego, rozpoczynają się od tygodnia poświęconego medytacji grzechów. Medytacje te kończą się rozmową z Jezusem ukrzyżowanym, w świadomości, że Stworzyciel stał się człowiekiem i umarł za nasze grzechy, za moje grzechy. A zatem ta podstawowa dynamika duchowa, która jest też dynamiką samego Papieża, opiera się na świadomości grzechu i prośbie o przebaczenie. Widzieć nieskończone miłosierdzie Boga i w ten sposób wchodzić w życie chrześcijańskie, odnowione przez miłosierdzie i doświadczenie miłości Boga. Kto obala grzech, nie może zrozumieć przesłania miłosierdzia”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.