Plany Franciszka na 2014 rok

W słynnej papieskiej teczce, którą zabiera ze sobą w podróże, Franciszek nosi m.in. kalendarz. Papież sam zarządza swoim czasem, niekiedy osobiście wyznaczając terminy spotkań. Co planuje na 2014 rok? - zastanawia się francuski dziennik katolicki „La Croix”.

1. Reforma kurii rzymskiej. Odbywa się ona w rytm spotkań ośmioosobowej Rady Kardynałów, którzy doradzają papieżowi. Ich trzecie z kolei spotkanie zaplanowano na 17-18 lutego w Watykanie, lecz będzie ich znacznie więcej.

2. Nominacje. 22 lutego odbędzie się konsystorz, na którym papież dokona nominacji nowych kardynałów, pierwszych za swego pontyfikatu. Ponadto oczekiwane są ważne nominacje w Europie: nowych arcybiskupów powinny otrzymać m.in. Kolonia, Madryt i Barcelona. W kurii rzymskiej jeszcze nie wszyscy szefowie dykasterii otrzymali papieskie zatwierdzenie.

3. Kanonizacje. Oprócz ogłoszenia świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia, możliwe jest - według informacji „La Croix” - wyniesienie na ołtarze misjonarzy z Ameryki Łacińskiej. Na dobrej drodze jest też beatyfikacja papieża Pawła VI, na którego Franciszek często się powołuje.

4. Podróże. Śladem Pawła VI, który udał się do Ziemi Świętej 50 lat temu (4-6 stycznia 1964) i tam spotkał się z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem, Franciszek pojedzie w maju do Jordanii, Izraela i Palestyny, gdzie spotka się z patriarchą Bartłomiejem. Nie jest wykluczona w 2014 r. druga podróż do Azji, która zaprowadzi papieża do Sri Lanki, a być może także do Korei Południowej. „La Croix” zaznacza, że otoczenie Franciszka nie wyklucza podróży „krótszych i bliższych”, jak np. ewentualna wizyta w Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie. Na papieską wizytę czeka Piemont - region Włoch, z którego wywodzi się rodzina Bergoglio.

5. Rzym. Jako biskup tego miasta Franciszek będzie od stycznia odprawiał Msze św. w Domu św. Marty z udziałem delegacji poszczególnych parafii diecezji rzymskiej. Z kolei 12 stycznia w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzci grupę dzieci, w tym 30-letniej Rzymianki, do której zadzwonił, by podziękować, że nie dokonała aborcji, której chciał ojciec dziecka.

6. Synod Biskupów. Rok 2014 będzie w Kościele przebiegał pod znakiem trudnych sytuacji, wobec których staje duszpasterstwo rodzin. Głównym forum debaty na ten temat będzie Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów w dniach 5-19 października na temat: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. W styczniu konferencje episkopatu z całego świata przekażą do Watykanu odpowiedzi na przedsynodalny kwestionariusz, rozesłany w październiku. Na ich podstawie powstanie dokument roboczy zgromadzenia, podczas którego papież i biskupi podzielą się swymi doświadczeniami i zdadzą relację o sytuacji rodziny w swych krajach. Rok później na zgromadzeniu zwyczajnym Synodu wyciągną wnioski i sformułują konkretne propozycje, wytyczając kierunki duszpasterstwa rodzin.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama