Kary więzienia nie rozwiążą problemu narkotyków. Takie jest zdanie indonezyjskich biskupów, którzy jednak otwarcie sprzeciwiają się ich używaniu. Wzywają władze do wdrażania specjalnych programów resocjalizacyjnych, zwłaszcza dla osób uzależnionych.
Nad tym jakże trudnym problemem hierarchowie dyskutowali podczas ostatniego spotkania plenarnego tamtejszego episkopatu.
Owocem posiedzenia jest m.in. specjalny dokument poświęcony temu zagadnieniu. Wzywa się w nim indonezyjskich katolików do zaangażowania w ochronę życia i w walkę z obecną praktycznie wszędzie plagą narkotyków. „Nie możemy zamykać na to oczu” – napisali hierarchowie. Podkreślili też, że proceder ten jest „groźną zbrodnią społeczną”. W Indonezji liczba osób narkotyzujących się szacowana jest bowiem na blisko 5 mln.
Biskupi zauważają, że problem dotyczy wszystkich grup społecznych, także studentów i polityków. Jednak największy poziom użycia narkotyków notuje się w ramach tzw. klasy średniej. Najgorsze jest to, że handel nimi „generuje cały łańcuch przemocy i zniszczenia”, który dotyka praktycznie całe społeczeństwo. Stąd też walka powinna być tu stanowcza i zdecydowana. Z kolei osobom uzależnionym należy proponować formy terapii i leczenia nałogu zamiast wyłącznie orzekać kary więzienia.
99. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w Kościele katolickim 19 października 2025 r.
Wśród nich była 18-letnia Weronika, ranna w ataku, który niemal odebrał jej życie.
Pozdrowienie do polskich pielgrzymów odczytał o. Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu.
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.