Wojna trwa mimo porozumienia pokojowego

Dwa tygodnie od sygnowania tzw. Paktu Republikańskiego, który miał przynieść Republice Środkowoafrykańskiej tak bardzo upragniony pokój, wciąż trwa tam wojna.

Dramat mieszkańców pogłębia ogromny kryzys humanitarny. „Kościół włącza się w pokojowe mediacje, jednak na razie sytuacja cały czas się pogarsza zamiast poprawić i ludzie tracą nadzieję na pokój” – mówi o. Aurelio Gàzzera, karmelita od ponad 20 lat pracujący w tym kraju.

„Sytuacja się pogorszyła. Jestem w stolicy, gdzie wciąż trwają walki, rebelianci chodzą od domu do domu i dokonują grabieży. Podobnie jest na prowincji. Jeden z moich współpracowników w Caritas otrzymał pogróżki. Rebelianci przyszli do jego domu, rozkradli wszystko i grozili żonie – opowiada misjonarz. - Sytuacja jest bardzo napięta i najprawdopodobniej będzie się pogarszać. Samo podpisanie Paktu nie wystarcza. Rząd Republiki Środkowoafrykańskiej w obecnej sytuacji gotowy jest wszystko podpisać, tyle że za tym nie ma potem konkretnych działań. Problemem jest też masa uchodźców wewnętrznych. Brakuje żywności. Jako Kościół aktywnie angażujemy się w budowanie dialogu. Ostatnio odbyło się spotkanie ze zwierzchnikami różnych religii. Chodziło o to, by wspólnie dążyć do zmniejszenia napięcia, które powstaje między różnymi wspólnotami religijnymi”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg