Nie wybrałem jeszcze tematu kazań, wiem tylko, że będą one bardzo proste – mówi ks. Angelo De Donatis. To jego Franciszek poprosił o głoszenie rekolekcji wielkopostnych, w których obok Papieża wezmą też udział najważniejsi przedstawiciele Kurii Rzymskiej.
Ks. De Donatis ma 59 lat i jest proboszczem parafii św. Marka w centrum Rzymu, u stóp Kapitolu. Z Papieżem widział się tylko raz, dwa tygodnie po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Należał on do grona siedmiu rzymskich księży, którzy w marcu zostali zaproszeni przez Franciszka na obiad. Nie była to grupa reprezentatywna dla rzymskiego kleru, lecz kapłani o szczególnej wrażliwości na kwestie społeczne, tacy jak ksiądz-robotnik czy dyrektor rzymskiej Caritas. Spotkanie zorganizował substytut w sekretariacie stanu abp Angelo Becciu.
Ks. De Donatis siedział po prawej stronie Franciszka. W czasie obiadu opowiedział mu o swej pracy z młodymi księżmi i doświadczeniach wyniesionych z posługi ojca duchowego w rzymskim seminarium. Franciszek go sobie zapamiętał i po kilku miesiącach się z nim skontaktował, by poprosić go o poprowadzenie rekolekcji.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.