Kard. Dziwisz: Kościół w Polsce jest zdrowy

"W diecezji krakowskiej jest tylko jeden ksiądz skazany za pedofilię nieprawomocnym wyrokiem. Trzy wypadki sprawdzamy" - mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM kardynał Stanisław Dziwisz.

W diecezji krakowskiej służy ponad 2200 kapłanów (diecezjalnych i zakonników). "Uogólniono błędy jednostek, a zapomniało się o całości. Mogę zatwierdzić, że Kościół w Polsce jest Kościołem zdrowym" – podkreślił kardynał Dziwisz, zwracając uwagę, aby patrzeć „na całość, a nie poprzez poszczególne wypadki, przykre, obrażające społeczeństwo i Kościół. Patrzmy na Kościół, który tyle dobra robi w Polsce”.

„Łatwiej pokazać błędy niż dobro. Ludzie są bardziej zainteresowani skandalami” – mówił kard. Dziwisz, uwrażliwiając, aby mieć na uwadze różnicę „między obrazem Kościoła kreowanym przez środki przekazu a faktycznie Kościołem”.

Pomimo medialnych zniekształceń jest on bowiem „Kościołem zdrowym. Tyle dobrego się robi w tym Kościele. Tego się nie widzi. Widzi się błędy. One są. Ubolewamy nad tymi błędami i mamy nadzieję, że to wszystko zostanie jakoś uporządkowane i to, co obciąża opinię o Kościele, zniknęło w sposób pozytywny”.

Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na potrzebę obiektywizmu i rzetelnego informowania o  sytuacji w polskim Kościele. Bądźmy obiektywni, nagłaśniane są jednostkowe przypadki pedofilii. O spadku liczby wiernych i rzekomym kryzysie powołań mówił: "Kryzys powołań to nieprawda. W Polsce mamy stu kleryków więcej w tym roku. Seminaria wcale nie pustoszeją. Nie zauważamy, żeby ludzie odchodzili od Kościoła. Zobaczymy, są teraz liczenia”.

Pytany czy brakuje mu Jana Pawła II, kard. Dziwisz odpowiada: ”Nie brakuje, bo on jest ze mną. Ja nieraz mówię do niego. Są sprawy trudne. Mówię: "Ojcze Święty pomagaj". I pomaga. W wielu wypadkach”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg