Każde doświadczenie grzechu jest trudne - powiedział abp Józef Michalik pytany o głośny w mediach w ostatnich tygodniach wątek księży. którzy dopuścili się pedofilii.
Jednym z tematów dwudniowego spotkania biskupów w Warszawie będą tzw. aneksy do wytycznych ws. przypadków pedofilii z udziałem księży.
Podczas popołudniowej konferencji prasowej abp Michalik wyjaśnił, że wypowiedź rzucona była w biegu, niezręczna, a jej sensem było, że dziecko jest zawsze niewinne i nie może być krzywdzone. Ani przez księży, ani przez bliskie mu osoby. Dziecko lgnie do człowieka, szuka miłości i ma prawo ją znaleźć, czystą i piękną - mówił metropolita przemyski. Niekiedy człowiek zagubiony wykorzysta to dziecko, to jest dramat przed którym trzeba bronić - dodał. Wyjaśnił też, że - w kontekście słów, które spowodowały największą burzę - że dziecko nie ma siły wciągnąć drugiego człowieka, to człowiek dorosły - ten zły - wciąga dziecko w orbitę swoich niewłaściwych zachowań.
Od Redakcji:
Po pierwszej informacji napisałam: "Niestety, trzeba powiedzieć, że jest to potężna pomyłka, kompletnie sprzeczna z tym co mówi psychologia. Jest prawdą, że poranione dziecko szuka miłości, ale miłości, nie molestowania czy gwałtu. To dorosły wykorzystał fakt, że było łatwym łupem, i skrzywdził jeszcze potworniej. Wina leży wyłącznie po stronie dorosłych i jest tym większa, jeśli chodzi o dziecko już wcześniej skrzywdzone."
Cieszę się, że przewodniczący KEP tak szybko sprostował swoją wypowiedź.
Joanna Kociszewska
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.