Pełna jedność anglikanów i luteran?

Anglikanie zbliżają się do luteranów. W związku z przypadającą w 2017 r. 500. rocznicą reformacji obie wspólnoty postanowiły zacieśnić współpracę.

Dowiadujemy się o tym z opublikowanego właśnie komunikatu po spotkaniu delegacji Wspólnoty Anglikańskiej i Światowej Federacji Luterańskiej, które odbyło się w ubiegłym miesiącu w Finlandii. Określono na nim stan dwustronnych relacji i przyjrzano się współpracy, która już się rozwija na szczeblu lokalnym.

Pastor Anne Bughardt, odpowiedzialna w luterańskiej federacji za ekumenizm, jest optymistką. W jej przekonaniu dialog anglikańsko-luterański to jedno z największych osiągnięć ruchu ekumenicznego. „Podpisano szereg porozumień regionalnych. W niektórych z nich ogłoszono już pełną jedność między obu Kościołami” – zaznaczyła przedstawicielka Światowej Federacji Luterańskiej.

Przypomnijmy, że również w dialogu anglikańsko-katolickim osiągnięto już bardzo poważne postępy. Jednak w ostatnich latach nadzieje na zjednoczenie zostały zaprzepaszczone w następstwie decyzji podjętych przez Wspólnotę Anglikańską, która zerwała z chrześcijańską tradycją, godząc się na kapłaństwo i biskupstwo kobiet. Coraz większe rozbieżności pojawiają się również w kwestiach moralnych, odnoszących się do takich spraw jak aborcja czy homoseksualizm.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.