Międzyreligijne poparcie dla nękanego przez komunistów biskupa

Przedstawiciele różnych religii w Wietnamie wyrazili poparcie dla katolickiego ordynariusza diecezji Vinh, który pada ostatnio ofiarą zmasowanych ataków ze strony komunistycznych mediów.

Jednocześnie zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej, by skuteczniej i odważniej występowała w obronie praw człowieka i wolności religijnej w tym kraju.

Wierni diecezji Vinh, wraz ze swym biskupem, od lat potępiają nadużycia komunistycznych władz. W ostatnim czasie pokojowo manifestowali w obronie dwóch katolików (Petera Ngo Van Khoi i Anthony’ego Nguyena Van Hai), przetrzymywanych w więzieniu od czerwca bez przedstawienia im jakichkolwiek formalnych zarzutów. Rodzinom powiedziano jedynie, że aresztowano ich za „zakłócanie porządku publicznego”.

Komunistycznym władzom manifestacja się nie spodobała. Po rozpędzeniu jej siłą zaczęły się zmasowana nagonka medialna na bp. Paula Nguyena Thai Hopa, łącznie z oskarżaniem zarówno jego, jak i podległych mu księży o „zbrodnicze zamiary” oraz „nawoływanie do rewolty”. Stąd międzyreligijny gest solidarności w obronie biskupa, któremu towarzyszy ujawnianie przypadków nadużywania władzy wobec wietnamskich katolików.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg