Program wizyty papieża Franciszka w Asyżu

Bardzo intensywny program niespełna 12-godzinnej wizyty papieża Franciszka w Asyżu przedstawiła tamtejsza diecezja. Ojciec Święty odwiedzi miasto św. Franciszka, Patrona Włoch w dniu jego liturgicznego święta, 4 października.

Papieski helikopter wyląduje już o 07.45 na boisku sportowym Instytutu Serafickiego, ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży. Franciszka powitają tam młodzi z różnego rodzaju niepełnosprawnością z całych Włoch.

Stamtąd Ojciec Święty pojedzie do kościoła św. Damiana - miejsca nawrócenia św. Franciszka z Asyżu, który właśnie tam usłyszał wezwanie Ukrzyżowanego: „Odbuduj mój Kościół”.

Z kolei w siedzibie biskupa Asyżu papież odwiedzi „pokój obnażenia z szat”, upamiętniający gest Franciszka przed swym ojcem Pietro di Bernardone. Obecni tam będą ubodzy, którym pomaga miejscowa Caritas. Franciszek odwiedzi też sąsiedni kościół Matki Bożej Większej.

Po modlitwie przy relikwiach Biedaczyny w bazylice św. Franciszka, o 11.00 na placu przed świątynią papież odprawi Mszę św. Na jej zakończenie zostanie zapalona wotywna lampa, do której oliwę w tym roku ofiarował region Umbria.

Po obiedzie w ośrodku Caritas przy dworcu kolejowym Matki Bożej Anielskiej Ojciec Święty odwiedzi erem Carceri - położone 4 km od Asyżu na zboczach góry Subasio groty, w których św. Franciszek i jego towarzysze gromadzili się na modlitwę.

Następnie w katedrze św. Rufina papież spotka się z wiernymi diecezji asyskiej, w której trwa synod diecezjalny. Kolejne punkty programu to prywatna wizyta u klarysek w bazylice św. Klary i modlitwa w kaplicy w Porcjunkuli.

Na placu przed bazyliką Matki Bożej Anielskiej Franciszek spotka się z młodzieżą, po czym odwiedzi odległe 3 km od Asyżu sanktuarium Matki Bożej w Rivotorto, gdzie znajduje się kamienna szopa (Sacro Tugurio), w której mieszkał św. Franciszek z pierwszymi towarzyszami - to tu powstała pierwsza wspólnota franciszkańska. Powrót do Watykanu przewidziany jest na godz. 20.00.

Podczas wizyty papieża do miasta św. Franciszka może przybyć nawet 300 tys. wiernych - szacują władze Asyżu. Byłaby to rekordowa liczba pielgrzymów zgromadzonych jednego dnia przy grobie założyciela franciszkanów.

Papieską wizytą bardzo zainteresowane są środki przekazu. Wpłynęły już ponad 8 tys. próśb o akredytację dziennikarzy i innych pracowników mediów, zarówno tradycyjnych, jak i internetowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ASYŻ, FRANCISZEK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg