Caritas Internationalis o konflikcie w Syrii

Trwającą w Syrii wojnę domową mogą zatrzymać jedynie pokojowe rozmowy. Czytamy o tym w nocie wydanej przez Caritas Internationalis. Instytucja koordynująca katolickie dzieła charytatywne na świecie opowiedziała się w niej przeciwko zewnętrznej interwencji zbrojnej w Syrii.

Kraj ten „nie potrzebuje kolejnego rozlewu krwi, ale jak najszybszego położenia kresu konfliktowi, natychmiastowego rozejmu – czytamy w oświadczeniu. Interwencja zbrojna ze strony obcych mocarstw jedynie roznieci wojnę i powiększy cierpienia”.

Caritas przypomina w tym kontekście tragiczne skutki podobnych interwencji w Iraku, Afganistanie i Libii. Dlatego podkreśla, że jedynym rozwiązaniem humanitarnym są negocjacje poprzedzone zawieszeniem broni. W komunikacie znajdujemy też odniesienie do domniemanego użycia broni chemicznej w syryjskim konflikcie.

„Jest to straszliwa zbrodnia ukazująca, jak katastrofalna stała się sytuacja humanitarna milionów mieszkańców Syrii” – alarmuje Caritas Internationalis. Zachęca też wspólnotę międzynarodową do wypracowania skutecznego sposobu chronienia ludności cywilnej przed skutkami barbarzyńskich metod walki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama