Tomasz Krzyżak zauważa w "Rzeczpospolitej", że w najbliższym czasie na emeryturę przejdzie 13 biskupów. Oznacza to "zmianę pokoleniową w Episkopacie".
Średnia wieku 136 polskich hierarchów wynosi 68 lat. Najmłodszy to 44 letni biskup pomocniczy Damian Bryl, zaś najstarszy 92-letni abp Bolesław Pylak, abp senior archidiecezji lubelskiej. Wiek emerytalny osiągnął właśnie abp Józef Kowalczyk, który miał wpływ na mianowanie 67 proc. czynnych obecnie biskupów. Jak czytamy, zgodnie z prawem kanonicznym musi złożyć rezygnację z urzędu. Podobnie jak kard. Stanisław Dziwisz, który kończy 75 lat w kwietniu przyszłego roku. Jak czytamy, wcześniej normą było to, że papież prosił rezygnującego biskupa o pełnienie obowiązków jeszcze przez kilka lat. Ze zwyczajem tym zerwał Benedykt XVI, który przyjmował rezygnację i szybko wyznaczał następcę - czytamy. Procedury w tych sprawach toczą się w watykańskiej kongregacji ds. Biskupów, a ostateczną decyzję o nominacji podejmuje papież.
Krzyżak zauważa, że biskupi którzy przejdą na emeryturę w większości "uchodzą za kościelnych konserwatystów". "Zmiana pokoleniowa może więc też oznaczać większą otwartość hierarchii na kontakty ze światem pozakościelnym i bardziej bezpośredni styl pełnienia posługi biskupiej" - pisze dziennikarz.
W artykule czytamy o życiu abp Józefa Kowalczyka, który przez 21 lat był nuncjuszem apostolskim w Polsce. Krzyżak pisze o tym, że kwestia tego kto zastąpi metropolitę gnieźnieńskiego jest "gorącym tematem w episkopacie". Krzyżak wyjaśnia, że choć prymas nie ma już realnej władzy nad biskupami, to honorowo wciąż pozostaje primus inter pares. Jak czytamy, wśród kandydatów podaje się bp Andrzeja Dziubę, obecnego ordynariusza łowickiego pochodzącego z diecezji gnieźnieńskiej oraz bp Wojciecha Polaka, sekretarza generalnego episkopatu. Mówi się także o bp Andrzeju Czai. Dziennikarz pisze także o emocjach związanych z wyborem przyszłego metropolity krakowskiego. W tym przypadku padają nazwiska ks. prałata Pawła Ptasznika oraz abp. Konrada Krajewskiego. Jak czytamy, najprawdopodobniej papież poprosi jednak kard. Dziwisza o pełnienie funkcji do czasu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.