Tylko dialog buduje pokój

Papież do uczniów z Japonii.

„Tylko dialog buduje pokój. Wszelkie wojny, konflikty i nierozwiązane problemy rodzą się z braku dialogu”. Papież Franciszek mówił o tym do uczniów i nauczycieli z liceum w Tokio (Collegio Seibu Gauken Bunri Junior High School), z którymi spotkał się na Dziedzińcu św. Damazego w Watykanie. Grupa dwustu 15-letnich Japończyków, wraz z profesorami, poznaje w tych dniach kulturę i zwyczaje Włoch. Papieskie słowa były symultanicznie tłumaczona na japoński.

„Mam nadzieję, że ta podróż będzie dla was owocna, ponieważ poznawanie nowych ludzi i innych kultur pozwala nam wzrastać. Jeśli pozostajemy zamknięci w samych sobie, nie możemy się rozwijać. Natomiast gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem. Słuchać innych, a dopiero potem mówić: to jest łagodność. Jeśli w ten sposób prowadzimy dialog, to budujemy pokój. Nie istnieje pokój bez dialogu. Wszelkie wojny, konflikty, wszystkie nierozwiązane problemy, rodzą się z braku dialogu. Kiedy powstaje problem – prowadźmy dialog, to rodzi pokój. Właśnie tego wam życzę w tej podróży: prowadźcie dialog!” – powiedział Papież.

Na zakończenie spotkania w Watykanie młodzi Japończycy zaśpiewali Papieżowi hymn swojej szkoły. Franciszek zażartował, że choć dialog zakłada wzajemność, to on nie zaśpiewa, bo nie umie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama