Papież do uczniów z Japonii.
„Tylko dialog buduje pokój. Wszelkie wojny, konflikty i nierozwiązane problemy rodzą się z braku dialogu”. Papież Franciszek mówił o tym do uczniów i nauczycieli z liceum w Tokio (Collegio Seibu Gauken Bunri Junior High School), z którymi spotkał się na Dziedzińcu św. Damazego w Watykanie. Grupa dwustu 15-letnich Japończyków, wraz z profesorami, poznaje w tych dniach kulturę i zwyczaje Włoch. Papieskie słowa były symultanicznie tłumaczona na japoński.
„Mam nadzieję, że ta podróż będzie dla was owocna, ponieważ poznawanie nowych ludzi i innych kultur pozwala nam wzrastać. Jeśli pozostajemy zamknięci w samych sobie, nie możemy się rozwijać. Natomiast gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem. Słuchać innych, a dopiero potem mówić: to jest łagodność. Jeśli w ten sposób prowadzimy dialog, to budujemy pokój. Nie istnieje pokój bez dialogu. Wszelkie wojny, konflikty, wszystkie nierozwiązane problemy, rodzą się z braku dialogu. Kiedy powstaje problem – prowadźmy dialog, to rodzi pokój. Właśnie tego wam życzę w tej podróży: prowadźcie dialog!” – powiedział Papież.
Na zakończenie spotkania w Watykanie młodzi Japończycy zaśpiewali Papieżowi hymn swojej szkoły. Franciszek zażartował, że choć dialog zakłada wzajemność, to on nie zaśpiewa, bo nie umie.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.