Grobowa sprawa

UOKiK uznał, że Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Św. Tomasza Apostoła w Kietrzu (Opolskie) łamała prawo antymonopolowe zezwalając na kopanie grobów na miejscowym cmentarzu tylko jednej firmie pogrzebowej. Parafia musi zapłacić 3,8 tys. zł kary.

Zawiadomienie w tej sprawie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał od jednego z przedsiębiorców pogrzebowych, który świadczył usługi na terenie gminy Kietrz. Twierdził on, że ma utrudniony dostęp do wykonywania swoich usług. Po postępowaniu wyjaśniającym UOKiK wszczął sprawę antymonopolową.

Parafia w Kietrzu jest właścicielem cmentarza parafialnego, którego administrację powierzono firmie pogrzebowej ze Świerklan. W umowie, oprócz dbania o porządek na cmentarzu, zagwarantowano także firmie, że będzie miała wyłączne prawo do kopania grobów na cmentarzu.

"Uznaliśmy, że jest to praktyka ograniczająca konkurencję. Parafia nadużywała dominującej pozycji na rynku świadczenia usług cmentarnych na cmentarzu do niej należącym. W ten sposób przeciwdziałano rozwojowi konkurencji" - tłumaczy dyrektor katowickiej delegatury UOKiK Maciej Fragsztajn. "Zachowanie takie dotyczyło generalnie wszystkich przedsiębiorców chcących wykonywać usługi pogrzebowe na terenie cmentarza należącego do parafii" - dodał.

Na parafię w Kietrzu UOKiK nałożył karę w wysokości 3 tys. 833 zł.

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy mogą wykonywać na terenie cmentarza przeprowadzać usługi pogrzebowe, kopać groby, stawiać pomniki czy skrzynki drewniane, budować piwniczki betonowe, otaczać groby kostką brukową.

Parafia nie chce komentować sprawy.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama