Prawosławni pielgrzymują kajakami

Ponad 50 osób wypłynęło w czwartek z Gródka (Podlaskie) w kajakowej pielgrzymce na prawosławne uroczystości Ikony Matki Boskiej w Supraślu. Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu dotyczącego powstania supraskiego męskiego klasztoru.

Kajakowa pielgrzymka rzeką Supraśl organizowana jest po raz drugi, potrwa dwa dni. "Jej uczestnicy, głównie młodzież, spędzą na wodzie w sumie kilkanaście godzin" - powiedział PAP Radosław Kulesza, przewodniczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Gródku.

Dodał, że pielgrzymka w takiej formie ma aspekt historyczny, ale i wymiar duchowy, bo każdy z pątników zdąża na uroczystości do Supraśla we własnych intencjach.

Według kronik klasztornych, monaster w Supraślu założyli mnisi, którzy przybyli z Gródka. Pierwotnie był tam klasztor założony przez mnichów kijowskich. Jak mówi przekaz historyczny, szukając jednak bardziej ustronnego miejsca, puścili oni w dół rzeki Supraśl drewniany krzyż.

Zatrzymał się on w miejscu znanym wtedy jako Suchy Bród - tam powstał obecny supraski klasztor, w którym w sobotę odbędą się główne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej. Przybędą na nie pielgrzymi również z innych miejsc w regionie. Najliczniejsza będzie piesza pielgrzymka z Białegostoku, w której rokrocznie uczestniczy kilkaset osób.

Święto Ikony Matki Boskiej jest jednym z najważniejszych w ponad 500-letnim monasterze w Supraślu. W tym klasztorze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce, podobną rangę mają jeszcze: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama