Papież potępi "kulturę wyrzucania"

Papież Franciszek w orędziu na styczniowy Światowy Dzień Pokoju potępi "kulturę wyrzucania", która zadowala się współczuciem dla innych w miejsce braterstwa - poinformował w środę Watykan.

Temat najbliższego Światowego Dnia Pokoju brzmi: "Braterstwo, fundament i droga pokoju".

"Kultura dobrobytu powoduje utratę poczucia odpowiedzialności i braterskich więzi. Inni, zamiast być naszymi bliźnimi, wydają się antagonistami, wrogami i są często uprzedmiotowiani" - głosi tekst przedstawiający zarysy przyszłego papieskiego orędzia.

Papież ponownie potępia w nim "kulturę wyrzucania" - mentalność, w której dominuje pieniądz, a ludzie traktowani są jak odpadki.

"Nierzadko zdarza się, że biedni i potrzebujący uważani są za brzemię, przeszkodę w rozwoju. W najlepszym przypadku otrzymują pomoc w formie wsparcia lub są obiektem współczucia. Nie wzywa się ich już, by dzielili dary stworzenia, dobrodziejstwa postępu i kultury, uczestniczyli w pełni przy stole życia, byli protagonistami rozwoju, pełnego i obejmującego wszystkich" - głosi dokument zapowiadający orędzie.

"Braterstwo zachęca do opiekowania się każdą osobą, w szczególności najmniejszymi i najbardziej bezbronnymi, w obliczu szerzącej się globalizacji obojętności" - wyjaśnia Watykan treść papieskiego przesłania.

Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest przez Kościół 1 stycznia; w 2014 roku po raz pierwszy przypadnie on w czasie pontyfikatu papieża Franciszka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama