Bomba na trasie papieskiej wizyty

Niewielki ładunek wybuchowy domowej roboty odkryła w poniedziałek policja brazylijska na terenie parkingu w pobliżu sanktuarium w Aparecida, które w środę odwiedzi papież Franciszek. Incydent nie ma związku z obecnością papieża w Brazylii - zapewnił Watykan.

Informację o ładunku podały najpierw brazylijskie media państwowe. Potwierdził ją rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, który zapewnił, że incydent "ewidentnie nie ma bezpośredniego związku z obecnością papieża".

W poniedziałek papież Franciszek przybył do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Program wizyty będzie realizował od środy; tego dnia pojedzie właśnie do sanktuarium maryjnego w Aparecida, gdzie odprawi mszę.

Wieczorem w poniedziałek (czasu polskiego) odbyła się w ogrodzie pałacu Guanabara, siedzibie gubernatora stanu, oficjalna ceremonia powitania papieża, z udziałem prezydent Brazylii Dilmy Rousseff. Media odnotowują, że godzinę po zakończeniu uroczystości w pobliżu pałacu doszło do starć policji z uczestnikami kilkusetosobowej demonstracji. Policja użyła gumowych kul i gazu łzawiącego, by rozproszyć tłum.

Według AFP manifestanci przyszli pod pałac, by na wezwanie grupy Anonymous de Rio zaprotestować przeciwko wielomilionowym kosztom papieskiej wizyty. Associated Press wiąże jednak ten protest z wcześniejszymi antyrządowymi demonstracjami, do jakich doszło w Brazylii w czerwcu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama