Nie czekaj! Rusz na Tabor!

Po raz 26-ty franciszkanie zapraszają na ogólnopolskie Spotkanie Młodych. W roku wiary tematem FSMu jest hasło: Projekt Mesjasz „ Tabor”. Co ma wspólnego Tabor z wiarą?

Otóż wiele – Chcemy tak, jak uczniowie wpatrzeni w Jezusa pozwolić się przemienić wiarą. Chcemy być przemienieni wiarą, jaka mamy w Niego i Jego moc – opowiada Szef Spotkania, o. Piotr Reizner.

Nie wszyscy którzy przyjeżdżają na FSM to osoby zaangażowane w wiarę, bywa że przybywają ze względu na znajomych z którymi chcieli spędzić „fajny tydzień” pod namiotem. Jest też grupa osób, która uważa że są „dobrymi katolikami” i nie potrzebują tygodniowych rekolekcji, skoro chodzą co niedzielę do kościoła to wszystko jest OK. Oni również przybywają, ponieważ jechała żona, przyjaciel, czy dziewczyna. Jednakże jak budujące są ich wyznania już po kilku dniach pobytu na Kalwarii „jak dobrze że tu przyjechałam/-em” - wyjaśniają organizatorzy

Uczestników FSM czeka tydzień pełen wrażeń wynikających z radości spotkania drugiego człowieka, modlitwy na której spotykają się z żywym Bogiem i czasu refleksji. Na FSM przyjeżdżają zaproszeni goście muzycy, aktorzy, dziennikarze, pisarze, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i świadectwami. W tym roku przyjadą do nas m. in: bp. Grzegorz Ryś, ks. Jacek „Wiosna” Stryczek, Przemysław Babiarz, Marek Nowicki, insp. Mariusz Sokołowski, Tomasz Zubilewicz i nowy biskup przemyski – Stanisław Jamrozek.

Stałymi punktami każdego dnia są Eucharystia, nabożeństwo, oraz konferencje zaproszonych gości, jest też czas przeznaczony na pracę w grupach. To pora, kiedy każdy może podzielić się z innymi swoimi odczuciami, przemyśleniami, czy zadać nurtujące go pytania. Żadne pytanie jest jest złe, ani zbyt kontrowersyjne, ponieważ kto pyta nie błądzi - tłumaczą organizatorzy. Wszystko to odbywa się w atmosferze luźnej rozmowy, tak iż nikt nie czuje się zobowiązany do zabrania głosu. Co wieczór jest koncert muzyki chrześcijańskiej, scenę zajmie Maleo Reggae Rockers, Teatr A, mim Ireneusz Krosny, Dusza we Mgle, Love Story i franciszkańskie Fioretti.

Na terenie klasztoru znajduje się wolnostojąca kaplica św. Rafała, w której trwa dwudziestoczterogodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. I mimo iż od 22 jest cisza nocna, to kaplica największe oblężenie przeżywa właśnie nocą. Jest to chwila, kiedy po całym dniu pełnym wrażeń każdy może przyjść na osobistą rozmowę z Panem  - zachęcają organizatorzy.

FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywane w duchu franciszkańskim. Każdego dnia w planie Spotkania znajdują się: Eucharystia, konferencje i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, spotkania w małych grupach, koncerty czy wieczorne seanse filmowe: tzw. „kino pod chmurką”.

FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem młodzieży, jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1988 z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Miejscem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest malowniczo położona Kalwaria Pacławska – niewielka wioska koło Przemyśla położona u podnóża Bieszczad tuż przy granicy z Ukrainą.

Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Tegoroczne Spotkanie rozpocznie się w niedziele 21 lipca i potrwa cały tydzień, a jego hasło brzmi: „Projekt Mesjasz- Tabor”.

Szczegóły tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych można znaleźć na stronie: www.ProjektMesjasz.pl.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama