Wietnamscy katolicy, a także państwa europejskie i międzynarodowe organizacje ochrony praw człowieka ponawiają apele o uwolnienie 14 chrześcijan skazanych w Wietnamie za dywersję i działalność antypaństwową.
Ośmioro spośród skazanych stanęło dziś przed sądem wyższej instancji w Vinh.
Ich obrońcy wskazują, że aresztowanie było bezprawne, oskarżenia bezpodstawne, a wyroki zapadły pomimo braku dowodów. Pod petycją domagającą się uwolnienia działaczy zebrano już ponad 30 tys. podpisów. O uwolnienie aktywistów w ostatnich dniach modlili się wietnamscy katolicy. W specjalnej Mszy w ich intencji w parafii Thai Ha w Hanoi wzięło udział 19 maja ponad tysiąc wiernych.
Sprawa 14 uwięzionych chrześcijan jest związana z narastającymi represjami wobec przeciwników polityki komunistycznego rządu. Doszło ostatnio m.in. do skazania na długoletnie więzienie dwójki uczestników demonstracji w Ho Chi Ming (w tym 21-letniej katoliczki), a także do aresztowania 36 blogerów i innych działaczy wyrażających negatywne opinie o „imperialistycznych” działaniach Pekinu na Morzu Południowochińskim i o uległości wietnamskich władz w tej kwestii.
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.