Apel o uwolnienie działaczy chrześcijańskich

Wietnamscy katolicy, a także państwa europejskie i międzynarodowe organizacje ochrony praw człowieka ponawiają apele o uwolnienie 14 chrześcijan skazanych w Wietnamie za dywersję i działalność antypaństwową.

Ośmioro spośród skazanych stanęło dziś przed sądem wyższej instancji w Vinh.

Ich obrońcy wskazują, że aresztowanie było bezprawne, oskarżenia bezpodstawne, a wyroki zapadły pomimo braku dowodów. Pod petycją domagającą się uwolnienia działaczy zebrano już ponad 30 tys. podpisów. O uwolnienie aktywistów w ostatnich dniach modlili się wietnamscy katolicy. W specjalnej Mszy w ich intencji w parafii Thai Ha w Hanoi wzięło udział 19 maja ponad tysiąc wiernych.

Sprawa 14 uwięzionych chrześcijan jest związana z narastającymi represjami wobec przeciwników polityki komunistycznego rządu. Doszło ostatnio m.in. do skazania na długoletnie więzienie dwójki uczestników demonstracji w Ho Chi Ming (w tym 21-letniej katoliczki), a także do aresztowania 36 blogerów i innych działaczy wyrażających negatywne opinie o „imperialistycznych” działaniach Pekinu na Morzu Południowochińskim i o uległości wietnamskich władz w tej kwestii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg