Powołanie misyjne całego Kościoła przypomniał Ojciec Święty, spotykając się z krajowymi dyrektorami Papieskich Dzieł Misyjnych. Przybyli oni z całego świata do Rzymu na swe doroczne spotkanie.
„Wszyscy doświadczamy naszego ubóstwa, naszej słabości w niesieniu światu cennego skarbu, jakim jest Ewangelia – mówił Papież. – Musimy jednak stale powtarzać słowa św. Pawła: «Przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas» (2 Kor 4, 7). To ma nam zawsze dodawać odwagi: wiedzieć, że siła do ewangelizacji pochodzi od Boga, należy do Niego. Zostaliśmy powołani, by otwierać się coraz bardziej na działanie Ducha Świętego, dawać całą naszą dyspozycyjność, żeby być narzędziami miłosierdzia Boga, Jego miłości do każdego człowieka, zwłaszcza do ubogich, wykluczonych, dalekich” – powiedział Ojciec Święty.
Franciszek zalecił dyrektorom Papieskich Dzieł Misyjnych szczególną troskę o budzenie ducha misyjnego w Kościołach lokalnych.
„Wobec pokusy wspólnot, by zamykać się w sobie samych, martwiąc się o własne problemy – a jest to bardzo częsta pokusa zamknięcia – waszym zadaniem jest przypominanie o missio ad gentes. Macie dawać proroczo świadectwo, że życie całego Kościoła i poszczególnych Kościołów lokalnych to misja, a jest to misja powszechna. Posługa biskupia i wszystkie inne posługi z pewnością służą wzrastaniu wspólnoty chrześcijańskiej, ale są też w służbie komunii między Kościołami partykularnymi dla misji ewangelizacyjnej. W tym kontekście zachęcam was do zwracania szczególnej uwagi na młode Kościoły, które nierzadko działają w atmosferze trudności, dyskryminacji i także prześladowania. Niech otrzymują wsparcie i pomoc w dawaniu słowem i czynem świadectwa Ewangelii” – powiedział Franciszek.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.