I Komunia w III klasie

W diecezji radomskiej I Komunia Święta będzie udzielana pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej - informuje bp Henryk Tomasik.

Dopiero w 2015 r. przystąpią do niej dzieci, które miały w przyszłym roku po raz pierwszy przyjąć ten sakrament. Bp Tomasik zwrócił się do rodziców o pogłębianie współpracy z duszpasterzami i katechetami w celu dobrego przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, "aby w tym uroczystym dniu najważniejszy był Chrystus i dobro duchowe dziecka".

Biskup radomski wyjaśnił, że w związku z nowelizacją ustawy oświatowej Konferencja Episkopatu Polski, uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci będą przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej w klasie trzeciej. Natomiast Komisja Wychowania Katolickiego w porozumieniu z Radą Stałą Konferencji Episkopatu Polski, 14 marca 2012 roku, wydała w tej w sprawie, komunikat informujący o terminie Pierwszej Komunii Świętej na koniec pierwszego cyklu edukacyjnego, czyli w klasie trzeciej. Ustalenia te są zawarte w Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, zatwierdzonej przez Konferencję Episkopatu Polski, 8 marca 2010 r. w Warszawie oraz w opracowanym do niej i przyjętym przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP Programie nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach.

- Wobec powyższych zmian, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, informuję, że w diecezji radomskiej Pierwsza Komunia Święta będzie udzielana pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej - podkreślił ordynariusz radomski. Jednocześnie zwrócił się do rodziców o pogłębianie współpracy z duszpasterzami i katechetami - Niech przygotowaniu do I Komunii towarzyszy świadectwo żywej wiary rodziców, wspólna modlitwa, wprowadzanie dzieci w coraz głębsze przeżywanie niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej - podkreślił w rozmowie z Radiem Plus Radom bp Tomasik.

Biskup radomski dodał, że niezwykle ważna jest rola rodziców w przygotowaniu dziecka do I Komunii Świętej i ich troska o dalszy rozwój życia duchowego całej rodziny. Dodał też, że wyrazem tego jest okazywana pomoc dziecku w systematycznym uczestnictwie w niedzielnej Mszy Świętej, rozwijanie życia modlitwy, życia sakramentalnego, a także zainteresowanie katechezą w następnych klasach. - Uroczysty dzień I Komunii Świętej, dzień pierwszego, pełnego uczestnictwa w Eucharystii, niech stanie się rzeczywiście początkiem pogłębionej przyjaźni dziecka z Chrystusem - zalecił bp Tomasik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ennia
  10.05.2013 22:21
  A mnie przykro, zarówno z tego powodu, że będzie rok bez pierwszej komunii (jakby jakaś wojna wybuchła) a poza tym dlatego, że ta decyzja w jakiś sposób legitymizuje szeroko społecznie krytykowany pomysł reformy pod tytułem sześciolatki w klasie pierwszej. Dlaczego nie bierze się pod uwagę tego,w ilu szkołach i jak liczne są siedmiolatki w klasie drugiej???
 • Mm
  11.05.2013 00:03
  Niech łaska Pana działa w sercach dzieci w pełni - gdy przyjdzie czas, zrozumieją... z resztą kto z nas jest w stanie zrozumieć tę tajemnicę?
 • Jerzyk
  11.05.2013 13:41
  Byłem pierwszym rocznikiem, który przyjmował Ciało Jezusa Chrystusa w drugiej klasie.
  W tamtym roku, a było to 55 lat temu były dwie komunie. Trzecia klasa szła w maju, a my, druga klasa 1 czerwca.
  Wtedy były dwie, a teraz jak widać będzie rok bez pierwszej komunii.
  Nie wiem jaki jest najlepszy czas do pierwszej komunii, jednak zmiana terminu niczego nie zmieni, bo to nie wiek dziecka przystępującego do 1 komunii decyduje jakim będzie wyznawcą Jezusa Chrystusa.
  - Szkoda że biskupi nie wiedzą o tym.
 • asia
  21.05.2013 20:06
  Moim zdaniem to dobre rozwiązanie. w wieku 7 lat nie wszystkie dzieci będą wiedzieć co to jest za przezycie przyjecie po raz pierwszy komuni świętej. a przecież ona jest jednym z najważniejszych sakramentów.
  oczywiście to tez zalezy od wychowania dzieci przez rodziców.
  nie które dziecie cieszą się ze względu na prezenty a nie wielka częśc wie ze jest to dzień szczególny w zyciu...
  są tez przypadkize starsze dzieci nie wiedzą co to jest komunia ani np wielkanoc czy inne święta
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.