Pierwsza Komunia według nowych zasad

Rodzice i proboszcz danej parafii wspólnie zdecydują o tym, kiedy posłać dziecko do pierwszej komunii świętej. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zmienił zasady przygotowania do tego sakramentu w tamtejszej archidiecezji.

"To indywidualne podejście do spraw życia sakramentalnego" - tak metropolita tłumaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej swoją decyzję oraz założenia dekretu kurii w tej sprawie.

Jak dodał, kościół szczecińsko-kamieński jest pierwszą diecezją w Polsce, gdzie wprowadzono nowe zasady udzielania sakramentu pierwszej komunii świętej.

"Może ona przebiegać teraz podobnie jak uroczystość sakramentu chrztu świętego, czyli nie zdziwcie się państwo, jeśli zobaczycie w zwykłą niedzielę na mszy, że dziecko przystępuje do pierwszej komunii świętej. Może to mieć miejsce w dowolnym terminie przez cały rok, nawet w dniu powszednim - powiedział arcybiskup.

Jak mówił, nadal zwyczajowo w maju mogą się odbywać komunie grupowe. Wszystko zależy od woli rodziców i wspólnie podjętej z proboszczem decyzji.

Jak podkreślał hierarcha, najistotniejszym kryterium jest nie wiek dziecka czy klasa szkolna, ale dojrzałość i świadomość dziecka. Będzie mogło ono przystąpić do tego sakramentu niekoniecznie tak, jak to się dotychczas odbywało zwyczajowo w wieku ośmiu lat, ale również wcześniej czy później. "To indywidualna sprawa, kiedy dziecko jest na tyle dojrzałe duchowo, by przystąpić do sakramentu. Najlepiej znają je rodzice, więc to od nich będzie zależeć ostateczna decyzja" - podkreślił metropolita.

Arcybiskup zabrał też głos w sprawie dotyczącej przypadków pedofilii w kościele. "Każdy z tych faktów jest ogromnym bólem, smutkiem, raną zadaną młodemu człowiekowi i wspólnocie Kościoła. To cierpienie, przez które jako Kościół, podejmując te fakty, chcemy przejść" - mówił abp Dzięga, który jest przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Podkreślił zdecydowane działanie Kościoła w tej sprawie, m.in. przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski program prewencyjny.

W ubiegłym tygodniu biskupi przyjęli dokument o zasadach prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, jakie mogą się zdarzyć w Kościele.

Poinformował, że "w odniesieniu do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w jednym przypadku zapadł już wyrok w sprawie pedofilii wśród duchownych; jedna sprawa toczy się w sądzie, a przypadku trzeciej toczy się wewnętrzne postępowanie wyjaśniające". "Ta sprawa miała miejsce poza naszą diecezją, jest przedawniona, dotyczy osoby niebędącej duchownym, ale związanej z Kościołem, która obecnie przebywa na terenie naszej diecezji" - wyjaśnił, podkreślając, że Kościół z całą mocą chce wyjaśnić nawet takie przypadki.

Abp Dzięga poinformował, ze w diecezji trwają już przygotowania do planowanej kanonizacji Jana Pawła II, która ma się odbyć 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie. Podobnie jak w innych częściach Polski odbędą się uroczystości dziękczynne, w Szczecinie połączone z Marszem dla Życia 18 maja. Już teraz zgłaszają się biura i parafie organizujące pielgrzymki na watykańskie uroczystości - dodał.

Metropolita wyraził nadzieję, że Szczecin włączy się też w Światowe Dni Młodzieży, które zaplanowano z udziałem papieża Franciszka w ostatnim tygodniu lipca 2016 r. na krakowskich Błoniach. Ufam, że Szczecin będzie mógł gościć młodzież z całego świata tuż przed wyjazdem do Krakowa - mówił.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • PYTANIE
  14.10.2013 18:46
  Przecież nasza komunia to odpowiednik żydowskiej bar-mictwa. Żyd musi mieć 13 lat, więc u nas powinno być podobnie...
 • Solidarny
  14.10.2013 21:53
  W Starym Testamencie nie było mowy o tajemnicy Wcielenia. Kościół wierzy w Jezusa Chrystusa, który jest człowiekiem i Bogiem. Wierzy też, że w sakramencie Eucharystii jest obecny wcielony Jezus Chrystus, człowiek i Bóg. Jakiekolwiek zwyczaje żydowskie mogą być tylko zapowiedzią tej niesłychanej rzeczywistości, w której dane jest nam uczestniczyć.
 • ciekawski
  15.10.2013 08:51
  Pierwsza Komunia to żaden problem w porównaniu do sakramentu bierzmowania. Niech mi ktoś powie jak rozwiazać ten problem?
 • Joanna
  20.03.2019 12:14
  To rodzice odpowiadają za rozwój duchowy swojego dziecka, więc na nich spoczywa największy obowiązek wychowania swojego dziecka w wierze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.