Jutro urodziny Benedykta XVI

Papież senior skończy 86 lat. Z tej okazji odwiedzi go jego brat

We wtorek 16 kwietnia papież senior Benedykt XVI będzie obchodził 86 rocznicę urodzin. Z tej okazji do Castel Gandolfo przybył jego brat ks. prałat Georg Ratzinger. Letnia rezydencja papieska jest miejscem pobytu emerytowanego biskupa Rzymu do czasu jego przeprowadzki do dawnego klasztoru na terenie Ogrodów Watykańskich. Urodziny papieża seniora będą jutro szczególnie uroczyście obchodzone w bawarskim Marktl am Inn, gdzie Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r.

Uroczystości z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI rozpoczęły się w Marktl am Inn już wczoraj Mszą św. w intencji papieża seniora. W domu, gdzie się urodził Joseph Ratzinger, obecnie muzeum, otwarto okolicznościową wystawę, oraz wydano kopertę z okolicznościowym stemplem poświęconym Benedyktowi - poinformował proboszcz parafii w Marktl am Inn ks. Josef Kaiser w rozmowie z katolickim radiem Münchner Kirchenradio.

W dniu rocznicy urodzin, w pokoju, gdzie przyszedł na świat przyszły papież, zostanie odprawione poranne nabożeństwo. Rozpocznie się ono o 4.15, godzinie o której urodził się Joseph Ratzinger. Potem z domu wyruszy procesja ze świecami do kościoła św. Oswalda. Centrum modlitwy w kościele stanowić będzie chrzcielnica, w której 16 kwietnia 1927 r. o godz. 8.30 ks. Josef Stangl ochrzcił w kilka godzin po urodzeniu najmłodszego syna miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii, nadając mu imiona Joseph Aloisius.

"Papież Benedykt jest stale wspominany w miejscu swoich urodzin i chrztu" - powiedział burmistrz Marktl, Hubert Gschwendtner. Również papież senior stale interesuje się tym, co dzieje się w jego rodzinnych stronach. "Nawet gdy trochę spadła liczba odwiedzających Marktl to jego honorowy obywatel Benedykt XVI zajmuje szczególne miejsce w sercach mieszkańców miasteczka" - powiedział Gschwendtner.

Uroczystości rocznicowe papieża seniora potrwają cały tydzień. Program „Tygodnia papieża Benedykta“ przewiduje również wykład austriackiego pedagoga religii, prof. Uto Maiera zatytułowany: „Żyć własnymi punktami widzenia. Impulsy z myśli Benedykta XVI do osobistej etyki życia“. W miejscowym biurze turystycznym wyłożona zostanie księga pamiątkowa, w której goście będą mogli wpisywać swoje życzenia i myśli związane z papieżem-seniorem. Później księga ta zostanie przekazana jemu samemu.

Tymczasem w domu, w którym urodził się przyszły papież Ratzinger, a obecnie znajduje się muzeum, dokonano już pewnych zmian. Trzeba było przede wszystkim zaktualizować film, który pokazywany jest zwiedzającym. W tzw. pokoju papieskim umieszczono już oryginalny tekst oświadczenia Benedykta XVI, zapowiadający ustąpienie z urzędu. Zmieniono też tablicę informacyjną na budynku. Dotychczas znajdował się na niej herb Benedykta XVI z datą jego urodzenia i wyboru na papieża. Nie było tam natomiast miejsca na wpisanie daty zakończenia pontyfikatu.

Ale cześć dla jego osoby nie ustanie – zapewnili dyrektorzy muzeum-domu urodzin Benedykta XVI, Ludwig Raischl i Josef Sonnleitner. Podkreślili, że również w przyszłości będzie realizowany cel muzeum w Marktl, a mianowicie umożliwienie „poważnego spotkania z problemami naszej wiary” w duchu nauczania Benedykta XVI.

Rokrocznie miejsce to odwiedza ok. 15 tys. osób. Fundacja, prowadząca muzeum, nie martwi się, że wraz z odejściem „ich” papieża spadnie zainteresowanie odwiedzinami tego miejsca. Kto wie, czy zainteresowanie się nie zwiększy. „Pozostaniemy z papieżem” – wpisał ktoś pod datą 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda.

Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn (Niemcy). Został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1951 r., z kolei 28 maja 1977 r. konsekrowany na biskupa – arcybiskupa München und Freising. 27 czerwca 1977 r. kreowany kardynałem. Był przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej Kurii Rzymskiej (od 25 listopada 1981 r.) i prefektem Kongregacji Nauki Wiary (od 25 listopada 1981 r.). Od 30 listopada 2002 r. był również dziekanem Kolegium Kardynałów Kurii Rzymskiej. Wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r. Zainaugurował pontyfikat 24 kwietnia 2005 r. 28 lutego 2013 r. jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego. Jego następcą został Franciszek wybrany na urząd Piotrowy 13 marca br.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama